Erişilebilirlik

Biden'ın Putin'le ilgili ağır sözlerine Kremlin'den "Hollywood kovboyu" yanıtı


ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin
ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin

ABD Başkanı Joe Biden, dün akşam seçim kampanyası için düzenlediği bağış toplama etkinliğinde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'i “çılgın bir o..ç.." olarak nitelendirdi ve eski Başkan Donald Trump'ın kendisini geçen hafta Kuzey Kutbu'ndaki bir hapishanede ölen Rus muhalefet lideriyle kıyaslayan yorumlarını hedef aldı.

Biden konuşmasında iklim değişikliğinden bahsederken, “Putin gibi çılgın o…ç...ve benzerleri var. Bu nedenle her zaman nükleer çatışma konusunda endişelenmek zorundayız, ancak insanlık için varoluşsal tehdit iklimdir” dedi.

2024 seçim kampanyasına para toplamak için üç günlük California turuna çıkan ve dün akşam San Francisco'da bağışçılara hitap eden Biden, muhtemel Cumhuriyetçi rakibi tarafından yapılan son yorumlar karşısında hayrete düştüğünü de söyledi.

Trump, Rus muhalefet lideri Aleksey Navalni'nin hapishanedeki şüpheli ölümünü, ABD'deki kendi hukuki sorunlarıyla karşılaştırmıştı.

New York’lu bir yargıcın, şirketlerinin mali tablolarında serveti hakkında yıllarca yalan söylediğini tespit etmesinin ardından Trump, 350 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı. Trump bu kararı “bir tür komünizm ya da faşizm” olarak nitelemişti.

Trump’ın kendini Navalni ile kıyaslamasını, “Bu saçmalıklar nereden çıktı bilmiyorum” diye cevaplayan Başkan Biden, “Ülkemiz komünist bir ülke haline geldiği için kendisinin de Navalni gibi zulme uğradığını söylüyor. Bu beni hayrete düşürüyor” dedi.

Trump'ın “Make America Great Again” (MAGA; Amerikayı Tekrar Büyük Yap) sloganına atıfta bulunan Biden, “Uzun zamandır buralardayım ve bu MAGA Cumhuriyetçi kalabalığı gibi, insanlar için neyin önemli olduğu konusunda çok az ahlaki öngörüye sahip bir kalabalık görmedim" diye ekledi.

20 Şubat gecesi Beverly Hills'te düzenlenen kampanya bağış toplama etkinliğinde Biden, orta sınıf Amerikalılar’a yardım etme çabalarının altını çizmiş ve Kasım ayında Trump'ın kazanmasının, ülke çapında bir kürtaj yasağına, Cumhuriyetçiler’in Başkan Barack Obama döneminde başlatılan sağlık sigortası programını geri almak için uğraşacağına ve zenginlere orantısız bir şekilde yardım edecek daha fazla politikaya yol açabileceği konusunda uyarmıştı.

Putin'den Biden'a alaylı övgü: "Sözleri, Biden'ı tercih etmede haklı olduğumuzu gösteriyor"

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Biden'ın kendisi için “çılgın bir o..ç.." demesiyle ilgili olarak, alaylı bir gülümsemeyle, bu sözlerin, Kremlin'in ABD Başkanı olarak Donald Trump yerine neden Biden'ı tercih ettiğini gösterdiğini söyledi.

Rus devlet televizyonunun sorusu üzerine Putin, "Herhangi bir başkanla çalışmaya hazırız. Ama bizim açımızdan Biden'ın Rusya için daha tercih edilir bir başkan olduğunu düşünüyorum ve son söylediklerine bakarsak, kesinlikle haklıyım" ifadelerini kullandı.

Kremlin: “Biden'ın Putin hakkındaki sözleri Amerika'yı küçük düşürüyor”

Kremlin’den de bugün Başkan Biden’ın Putin’le ilgili sözlerine tepki geldi.

Joe Biden'ın, Vladimir Putin hakkındaki sözlerinin ABD'yi ve bu tür kelimeleri kullananları küçük düşürdüğünü savunan Kremlin, "Biden’ın bir Hollywood kovboyu gibi görünmek istediği ama beceremediği" yorumunda bulundu.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, “ABD Başkanı'nın başka bir devletin başkanına karşı böyle bir dil kullanmasının Başkanımız Putin'i etkilemesi mümkün değildir. Ancak bu tür kelimeleri kullananları küçük düşürüyor” dedi.

Söz konusu ifadeyi Biden’ın bir “Hollywood kovboyu” gibi görünme çabasına bağlayan Peskov, “Ama dürüst olmak gerekirse bunun mümkün olduğunu sanmıyorum” dedi ve şöyle devam etti:

"Sayın Putin size hitap ederken hiç kaba bir kelime kullandı mı? Böyle bir şey hiç olmadı. Bu nedenle, bu tür kelimelerin Amerika'nın kendisini küçük düşürdüğünü düşünüyorum."

Medvedev: "Dünyaya yönelik varoluşsal tehditler Biden gibi işe yaramaz yaşlı bunaklardan geliyor"

Bir diğer tepki, 2008-2012 yıllarında Rusya Cumhurbaşkanlığı yapan Dimitri Medvedev'den geldi.

Medvedev, "dünyaya yönelik varoluşsal tehditlerin Biden gibi işe yaramaz yaşlı bunaklardan geldiğini" söyledi. Medvedev, Biden'ın "Rusya ile savaş başlatmaya hazır" olduğunu da ifade etti.

Ukrayna'da devam eden savaş, Rus muhalefet lideri Aleksey Navalni'nin ölümü ve ABD'nin Rusya'nın uzaya nükleer silah yerleştirmeyi planladığı iddiaları, Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerde Soğuk Savaş'tan bu yana yaşanan en büyük krize yol açtı.

Bazı Rus ve Amerikalı diplomatlar, 1962 Küba Füze Krizi de dahil olmak üzere dünyanın en büyük iki nükleer gücü arasındaki ilişkilerin daha kötü olduğu bir zamanı hatırlamadıklarını söylüyor.

Biden, geçen hafta Navalni'nin ölümünden sonra yaptığı açıklamada bunun, "Putin ve haydutlarının yaptığı bir şeyin sonucu" olduğunu söylemişti. Navalni daha önce Putin'i kendisini öldürmeye çalışmakla suçlamış, Kremlin ise bu iddiayı reddetmişti.

Kremlin, Batı'nın Navalni'nin ölümüne verdiği tepkinin "kabul edilemez ve haksız" olduğunu bildirmişti.

Biden 2022 yılında Varşova'da yaptığı bir konuşmada Putin'in "iktidarda kalamayacağını" söylemiş, Rusya'daki sertlik yanlıları bu açıklamayı "ABD'nin Putin'i devirmek istediğinin kanıtı" olarak yorumlamıştı.

2021'de ise Biden Putin'in "bir katil olduğunu düşündüğünü" söylemiş, Putin, Biden'ın daha sonra kendisini arayarak neden böyle sözler sarfettiğine dair bir açıklama yaptığını duyurmuştu.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG