Erişilebilirlik

15 bin akreple çiftlik kurdu dünyaya zehir satıyor


Eline aldığı akreple saatlerce oynayan Şanlıurfalı Mehmet Örenler’in hayatı akreplerin içinde geçiyor.
Eline aldığı akreple saatlerce oynayan Şanlıurfalı Mehmet Örenler’in hayatı akreplerin içinde geçiyor.

Şanlıurfalı Mehmet Örenler, babasının çocukluk hobisi olan akrep avcılığını gelir kapısına çevirdi. Babasıyla birlikte Şanlıurfa’da bir akrep çiftliği kuran Örenler, 15 bin akrep besliyor. Örenler akreplerden elde ettiği zehri dünyaya satıyor.

15 bin akreple çiftlik kurdu dünyaya zehir satıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Dünyada pek çok insanın bırakın elinde gezdirmeyi, yanına yaklaşmaya bile cesaret edemediği akreplere, Şanlıurfalı Mehmet Örenler evcil hayvan gibi davranıyor. Eline aldığı akreple saatlerce oynayan Örenler’in hayatı akreplerin içinde geçiyor. Örenler, Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesi’ne bağlı Akpınar Köyü’nde babasıyla birlikte kurduğu akrep çiftliğinde 15 bin akrep besliyor.

Bir gram akrep zehiri için en az 300 akrebin sağılması gerekiyor.
Bir gram akrep zehiri için en az 300 akrebin sağılması gerekiyor.

Adı ‘akrep çiftliği’ olsa da çok büyük bir yapı değil. Akreplerin muhafaza edildiği bir bina ve yönetim odasından oluşuyor. Örenler her gün düzenli olarak akreplerin bulunduğu bölüme gidiyor. Akrepler içinde toprak ve su kabı bulunan özel plastik kaplarda tutuluyor. Kaçmalarını önlemek için kilit sistemiyle kapatılıyor.

Her gün akreplerin olduğu bölüme gelen Örenler, önce yetişkin akrepleri besliyor. Akreplerin bulunduğu kapların ağzını açan Örenler, çeşitli böcek ve kurtçuklardan oluşan yemlerini veriyor.

Akrepler, çeşitli böcekler ve kurtlarla besleniyor.
Akrepler, çeşitli böcekler ve kurtlarla besleniyor.

Ardından da yavru akreplerin olduğu bölüme geçen Örenler, onları da aynı şekilde besliyor. Ancak küçük olmaları nedeniyle yavruları özel bir ışıkla görebiliyor. Bütün akreplerin yemleri verildikten sonra sırada sağım var. Tıpkı hayvanların sütünün sağılması gibi akreplerin de zehri sağılıyor. Ancak akreplerden çok fazla zehir çıkmıyor. Bir gram zehir için en az 300 akrebin sağılması gerekiyor.

Babanın hobisi oğluna meslek oldu

Peki akrep çiftliği fikri örenlerin aklına nereden geldi? Çiftliğin öyküsü Örenler’in babası Metin Örenler’in çocukluğuna kadar gidiyor. Baba Örenler çocukken köyde akrep yakalayarak Sağlık Bakanlığı yetkililerine satmış. Yıllar sonra akrep zehrinin maddi değerini olduğunu anlayan Örenler, eski hobisine geri dönmüş. 2020 yılında Türkiye’de yasal düzenleme yapılmasının ardından Örenler, oğluyla birlikte çiftlik kurdu.

Örenler akrepleri hergün düzenli olarak besliyor.
Örenler akrepleri hergün düzenli olarak besliyor.

VOA Türkçe’ye konuşan Mehmet Örenler, işe anaç akrep bularak başladıklarını söyledi. Akrepleri çiftleştirerek sayılarını arttıran Örenler, “Anaç bireyleri bu tesisin, bu köyün etrafında dağlarda, bayırlarda, doğal hayatı koruma ekipleriyle birlikte yakaladık. Akrep yakalamak ve bulundurmak izinler dışında yasak. Yakaladıktan sonra bizim burada çiftleştirilmesi, bakımları ve büyütülmesi yapıldıktan sonra hamile olan bireyler doğum yaptı. Doğumdan sonraki bakımlarını burada yaptık” dedi.

Litresi milyon dolarla satılıyor

Akrep zehrinden ilaç, kozmetik ve kanser araştırmalarında yararlanılıyor. Örenler, litresinin milyon dolarla alıcı bulduğunu ifade ederek, “Yurtdışında ilaç, kozmetik, savunma sanayinde kullanılıyor. Türkiye de ise kanser çalışmalarında kullanılıyor. Bazı ülkelerde gramı 3 bin dolara da gidiyor ve bazı ülkelerde gramı 11 bin 500 dolara da gittiği oluyor” şeklinde konuştu.

Örenler çiflikte 15 bin akrep besliyor.
Örenler çiflikte 15 bin akrep besliyor.

Örenler şimdiye kadar Türkiye ile birlikte Japonya, Güney Kore, Çin ve Amerika’ya gram bazında numune olarak satış yaptı. Hedefi ise bir ülkeyle anlaşma yaparak sadece oraya satış yapmak.

“Artık korkmuyorum”

İşlerini bitiren Örenler bu kez akreplerle oynamaya başlıyor. Bir akrebi eline alarak oynayan Örenler, akrep korkusunu yendiğini söyledi. İlk zamanlarda akreplerden korktuğunu vurgulayan Örenler, “İlk günlerde içeriye girmekte bile çekiniyordum. Ama gire çıka, artık elime alabilecek kadar da samimi olmaya başladım akreplerle. Şu ana kadar kimseyi sokmadı” diye konuştu.

Örenler, akrep tarafından sokulma riskine karşı, çalışırken yanında panzehir bulunduruyor.

Forum

STÜDYO VOA

CIA İsrail ve Hamas arasındaki ateşkesi uzatmak için devrede – 28 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG