Erişilebilirlik

Bingöl’de IŞİD Operasyonu: 10 Kişi Çok Sayıda Silahla Gözaltında


Bingöl’de Cumartesi günü gerçekleştirilen iki farklı operasyonda IŞİD üyesi oldukları şüphesiyle 10 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Bingöl Emniyet Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Cumartesi sabahı Yenişehir mahallesindeki Eski Saray Caddesi’nde şüpheli bir aracı durdurdu.

Polis ekipleri araçta yaptıkları aramada yedi adet kaleşnikof tüfek, bir lav silahı, üç adet Türkiye’de biksi olarak adlandırılan PK makineli tüfek ile iki adet hücum yeleği içerisinde on adet AK-47 şarjörü ve iki adet el bombası buldu.

Bunlar dışında çuvallar içerisinde PK makineli tüfek ve kaleşnikof mermisi ve şarjörleri ile bir çuval dolu mayın tespit edildi.

Bingöl Emniyeti, IŞİD içerisinde faaliyet yürüttüğünü saptadığı araç sürücüsü A.G’den aldığı bilgilerle başlattığı operasyonda yine A.G’yle irtibat içinde olan L.Ü., Ö.Ö., M.A., O.U. ve Ö.B. isimli kişileri de IŞİD içinde çalışma yürüttükleri iddiasıyla gözaltına aldı.

Bingöl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, gün içinde gerçekleştirdiği bir başka operasyonda da 4 kişiyi yine IŞİD’le ilişkili olmak iddiasıyla gözaltına aldı.

Bingöl, IŞİD’in en fazla taban bulduğu kentlerin başında yer alıyor

300 binin altında nüfusuyla Türkiye’nin en küçük şehirlerinden biri olan Bingöl, IŞİD’in Türkiye’de ciddi taban bulduğu kentlerin başında geliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nın Eylül 2015’te 50 ile gönderdiği raporda Bingöl; Konya, Ankara, Adana, İstanbul, Gaziantep, Diyarbakır, Bursa ve Van’dan sonra Irak ve Suriye’deki selefi güçlerin en fazla taban bulduğu kent olarak gösteriliyordu.

2015 yılında Diyarbakır’da bir hücre evine yapılan operasyonda öldürülen intihar eylemcisi 5 IŞİD militanın da Bingöllü oldukları ve kentte “Sakallılar” grubuna üye oldukları biliniyordu.

Yılbaşında bu yana Bingöl’de yapılan operasyonlarda 32 kişi IŞİD’le ilgili oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG