Erişilebilirlik

Binlerce İzmirli Koşamayanlar İçin Koştu


İzmir, dünyanın yardım amaçlı en büyük spor etkinliklerinden biri olan “Wings for Life World Run”ın Türkiye ayağına dördüncü kez ev sahipliği yaptı. Yaklaşık on bin kişi, omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için koştu.

Binlerce İzmirli Koşamayanlar İçin Koştu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

İzmir’le birlikte aynı anda altı kıtada 12 ülkede de koşular başladı. Etkinliğin amacı dünyadaki sayısı üç milyonu aşan omuriliği felçlilerinin tedavisi için kaynak yaratmak. İlk kez 2014’te düzenlenen yarışa katılım, ücretli. Elde edilen gelirin tamamı Wings For Life Vakfı’na aktarılıyor. Beş yılda dünya çapında 23,6 milyon Euro toplandı. Toplanan bu paralar dünyanın dört bir yanında omurilik felcinin tedavisi için yürütülen çalışmalara kaynak oluşturuyor.

Omuriliği felçlilerine destek

Yarış öncesinde etkinliğe katılanlar müzik eşliğinde ısınma hareketleri yaptı. Yarışa katılanlardan Sema Çengi “Koşamayanlar için, omuriliği felçlilerine destek olmak için buradayız. Böyle bir toplulukla birlikte, böyle sosyal bir projede birlikte olmak bambaşka bir duygu. Geçen sene de keyifle koşmuştuk, yine buradayız” dedi.

Beş yaşından bu yana tekerlekli sandalyeyle hayatını sürdüren Hatice Öncü de kendilerine verilen destekle ilgili duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bizim zamanımızda bu tür etkinlikler yoktu. Ben tekrar yürüyebileceğimi sanmıyorum. Ama en azından bizden sonrakiler daha rahat yaşasın” diye konuştu.

İzmir dördüncü kez ev sahibi

Yarışmaya destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sekreteri Buğra Gökçe de “Koşamayanlar için koşmayı İzmir’in bir parçası haline getirdik. Omurilik felçlilerine kaynak yaratmak için böyle bir organizasyon yapılıyor. Biz de buna dördüncü kez ev sahipliği yapmış olmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Yarışın startı saat 14.00’te Kültürpark Lozan kapısından verildi. Koşucular Alsancak, Altınyol, Karşıyaka, Mavişehir parkuru üzerinden Menemen'e kadar sürecek etapta dereceye girmeye çalıştı. Yarış güzergahında yollar kademeli olarak trafiğe kapatıldı. Tekerlekli sandalye ile yarışa katılan engelli yarışmacılara diğer koşucular iterek ya da çekerek yardımcı oldu. Starttan 30 dakika sonra harekete geçen yakalama aracına yakalanan koşucular için yarışma sona erdi.

XS
SM
MD
LG