Erişilebilirlik

Birleşmiş Milletler ABD’yi İşkenceyle Suçladı


Quantico üssü önünde Mannig'in serbest bırakılmasını isteyen Amerikalılar

Örgütün İşkenceden Sorumlu Özel Raportörü Juan Mendez, WikiLeaks zanlısı askere cezaevinde yapılanların işkence sayılabileceği görüşünde.

Örgütün İşkenceden Sorumlu Özel Raportörü Juan Mendez, WikiLeaks zanlısı askere cezaevinde yapılanların işkence sayılabileceği görüşünde.

Amerika’nın Irak ve Afganistan savaşlarıyla ilgili gizli askeri belgelerini ve Dışişleri Bakanlığı’nın özel yazışmalarını WikiLeaks’e Bradley Manning adlı erin sızdırdığı öne sürülüyor. Amerikan ordusunun istihbarat bölümünce çalışan er, Mayıs 2010’da tutuklanmıştı.

Juan Mendez, raporunda, o zamandan beri askeri cezaevinde tutulan Mannig’in insanlık dışı ve alçaltıcı muameleye maruz kaldığını belirtiyor ve 11 ay boyunca günde 23 saat hücresinde kilit altında tutulmasını ağır bir dille eleştiriyor.

Rrporda, henüz hüküm giymemiş bir kişinin bu kadar uzun süre hücrede tutulmasının yaratacağı olumsuz psikolojik etkilerin işkence olarak nitelenebileceği vurgulanıyor.

Manning tutukluluğunun ilk 11 ayını başkent Washington’un yaklaşık 50 km güneyindeki Quantico Deniz Piyadesi üssünde geçirdi ve işkence suçlamalarının çoğu burayla ilgili. Üs komutanına göre zanlının tecrit edilmesinin nedeni “kendine zarar vermesini önlemek.”

Tabelalarda "Ben de Bradley'im" yazıyor
Tabelalarda "Ben de Bradley'im" yazıyor

Mannig’in avukatları, basın yayın kuruluşları ve yerli ve yabancı insan hakları örgütlerinin şikâyeti üzerine Obama yönetimi, zanlıyı, geçen yıl Kansas eyaletindeki Leavenworth üssüne sevk etti.

Aralarında WikiLeaks’e belge sızdırarak düşmana yardım etmek de dâhil olmak üzere 22 ayrı suçlanan erin, suçlu bulunması halinde, yaşam boyu hapse mahkûm edilmesi mümkün.

Amerikan ordusu, BM Özel Raportörü Juan Mendez’e, 14 ay süren soruşturması sırasında Bradley ile görüşme izni vermedi.

XS
SM
MD
LG