Erişilebilirlik

Konuşmanın Gündeminde Ekonomi ve Ulusal Güvenlik Var


ABD’de başkanların her yıl yaptığı “Birliğin Durumu” konuşmasını bu kez görevdeki ilk yılını dolduran Başkan Donald Trump yapmaya hazırlanıyor.

Salı akşamı televizyondan da canlı olarak yayınlanacak konuşma yasa dışı göçmen konumundaki çocukların durumu ve hükümetin üç günlüğüne kapanmasına neden olan bütçe ile ilgili tartışmalarının ardından gerçekleşiyor.

Beyaz Saray yetkililerine göre Trump; istihdam durumu, ekonomi ve vergi reformundan söz edecek, ayrıca trilyon dolarlık alt yapı tasarısının da onaylanması için Kongre üyelerine çağrı yapacak.

Başkan’ın Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze denemeleri ile adil ticaret politikalarına duyulan ihtiyaç gibi ulusal güvenlik konularına da değinmesi bekleniyor.

Beyaz Saray: "Birleştirici bir konuşma olacak"

Siyasi olarak bölünmüş Washington'da Beyaz Saray'a göre Başkan, Amerikan değerleri ve vatanseverliği üzerine birleştirici bir konuşma yapacak ve Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasında uzun süren tartışmalar yaratan konuların çözülmesi çağrısında bulunacak.

Trump'ın konuşması, kendisine yönelik destek oranının önceki başkanların hepsinden daha düşük olduğu bir döneme denk geliyor. Gallup anket şirketine göre Başkan'ın politikalıları Amerikalılar'ın yüzde 58'inden destek görmezken yalnızca yüzde 38'inden destek görüyor.

Trump'ın konuşmasında Washington'da siyasi tartışmaların gündemindeki özel savcı Robert Mueller tarafından yürütülen Rusya soruşturması ve Trump kampanyasının Moskova ile bağlantısı konularına değinip değinmeyeceği bilinmiyor.

Mueller Trump'ın eski FBI Başkanı James Comey'i kovarak adaleti engelleyip engellemediği konusunu da soruşturuyor. Comey, Trump tarafından kovulduğu sırada FBI'ın Rusya soruşturmasını yürütüyordu.

Trump aylardır Rusya ile herhamgi bir gizli anlaşma yapmadığını savunuyor. Başkan son olarak Özel Savcı Mueller'ın avukatlarının sorularını yanıtlamaya hazır olduğunu kaydetmişti, ancak bu mülakat henüz gerçekleşmedi.

Birliğin durumu konuşması ABD'de başkanlar tarafından göreve geldikleri ilk yıl hariç, her yıl geleneksel olarak yapılıyor. Kongre'de ortak bir oturumda yapılan konuşma bütçe, mali durum ve başkanın yasama takvimi gibi konuları içeriyor.

STÜDYO VOA

Gizli Servis Direktörü istifa etti – 23 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG