Erişilebilirlik

Blinken ABD Dışişleri Bakanlığı’na Yeni Sözcü Atadı


Matthew Miller
Matthew Miller

Eski Ulusal Güvenlik Konseyi ve Adalet Bakanlığı yetkilisi Matthew Miller, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni sözcüsü oldu. Atamayı Dışişleri Bakanı Antony Blinken açıkladı.

Blinken ABD Dışişleri Bakanlığı’na Yeni Sözcü Atadı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Matthew Miller, Biden yönetimi ilk başa geldiğinde, Antony Blinken’ın Dışişleri Bakanı olarak onaylanması çabalarına liderlik etmiş ve geçen yıl Beyaz Saray'da Ulusal Güvenlik Konseyi'nin özel danışmanı olarak Ukrayna işgaliyle ilgili iletişim ve yasama çalışmalarını yönetmişti.

Bakan Blinken da Rusya'nın 2022'nin Şubat ayında Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Miller’ın, Ukrayna'nın egemenliği ve savunmasına ABD’nin verdiği desteğin bir parçası olarak tüm hükümet iletişimi ve sosyal yardımları yönetmek üzere Ulusal Güvenlik Konseyi'ne katıldığını hatırlattı.

Blinken açıklamasında, “Daha önce Adalet Bakanlığı'nda Halkla İlişkiler Ofisi Direktörü ve Adalet Bakanı Eric Holder'ın sözcüsü olarak görev yapmış olan Matt, bugün karşı karşıya olduğumuz gibi karmaşık, küresel zorlukların üstesinden gelmeye ve iletişim kurmaya yabancı değil’’ ifadelerini kullandı.

Miller, eski Başkan Barack Obama yönetiminde Adalet Bakanlığı'nda kamu işleri ofisi direktörü olarak görev yapmış ve Demokratik Senatör Kampanya Komitesi ve Senatör Robert Menendez için iletişim direktörü olarak da çalışmıştı.

Önceki sözcü Ned Price, Blinken'a bağlı olarak Dışişleri Bakanlığı'nda yeni bir pozisyon almak üzere geçen ay görevinden ayrılmıştı.

Stratejik danışmanlık firması Vianovo'nun ortağı olan Miller, firmanın internet sitesindeki biyografiye göre "hükümet soruşturmaları, Kongre soruşturmaları, yüksek riskli davalar, aktivist kampanyalar ve sosyal ve siyasi konularda" yönetim kurullarına, yöneticilere ve tanınmış kişilere danışmanlık yaptı.

Biyografisine göre Miller ayrıca, ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu'nda liderlik pozisyonlarında çalıştı; Temsilciler Meclisi Demokrat Grubu ve Senatör Charles Schumer için Demokratik Senatörlük Kampanya Komisyonu’nda iletişim direktörü olarak görev yaptı. Ayrıca 2004 John Kerry başkanlık kampanyası ve 2012 Barack Obama kampanyası dahil çok sayıda siyasi kampanya için çalıştı.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG