Erişilebilirlik

Blinken başkanlığındaki ABD heyeti bugün Meksika’da


ABD Dışişleri Bakanı Blinken başkanlığındaki heyet bugün Meksika'da temaslarda bulunacak.
ABD Dışişleri Bakanı Blinken başkanlığındaki heyet bugün Meksika'da temaslarda bulunacak.

Meksika’dan 6 bin kişilik göçmen konvoyu yoluna devam ederken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken göç sorununu görüşmek üzere bugün Meksika’da olacak.

Blinken'a Meksika temaslarında İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas ve Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı Liz Sherwood-Randall da eşlik edecek. ABD Dışişleri Bakanı’nın Meksika Cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador’la görüşmesi bekleniyor.

Blinken başkanlığındaki ABD heyeti bugün Meksika’da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

ABD Dışişleri Bakanlığı görüşmenin ana gündemini sınır güvenliği konusunun oluşturacağını, Blinken'ın Obrador'la göç konusundaki ilave tedbirleri ele alacağını bildirdi.

Lopez Obrador Cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada “Meksika'nın ABD'ye giden göçmenlerle başa çıkmak için planlarını güçlendireceğini" söyledi.

Obrador sorunun çözümüne katkı sunmak istediğini ancak ABD'nin en çok göçmen gönderen ülkelerden ikisi olan Küba ve Venezuela ile ilişkilerini ilerletmesi ve bölgeye daha fazla kalkınma yardımı yapması gerektiğini savunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, ABD heyetinin Lopez Obrador ile göç konusunda "yasal yollara ve ek yaptırımlara duyulan acil ihtiyaç" üzerine konuşacağını söyledi.

Gelecek yıl Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde önde giden eski Başkan Donald Trump, göçmen karşıtı bir söylemle seçim kampanyası yürütüyor ve göçmenleri "ABD’nin kanını zehirlemekle" suçluyor.

ABD Başkanı Biden tarafından Kongre'ye önerilen pakette, göç sorununa yardımcı olmak üzere 1300 ilave sınır devriyesi için fon sağlanması planlanıyor.

Biden Ukrayna, İsrail ve diğer ulusal güvenlik öncelikleri için 110 milyar dolarlık savaş yardımı paketi önermişti. Cumhuriyetçi temsilciler, Beyaz Saray göçmenlik ve ABD-Meksika sınır politikalarında önemli değişiklikleri kabul edene kadar, fonu onaylamayı reddetmişti.

Washington'daki Wilson Merkezi Meksika Enstitüsü Direktörü Andrew Rudman, Blinken'in göçmenleri sınırları içinde tutmak için Meksika'dan geçici çalışma izni gibi ek destekler istemesini bekliyor.

Rudman, "Biden yönetimi kendi iç siyasi nedenleriyle ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını göstermek istiyor” dedi.

Göçmenler yoksulluk, şiddet ve iklim değişikliği gibi nedenlerle Orta Amerika ülkelerinden kaçıyorlar. ABD'nin güney sınırından her gün yaklaşık 10,000 kişi izinsiz giriş yapmaya çalışıyor.

Son olarak yaklaşık 6 bin kişinin bulunduğu bir göçmen konvoyu Meksika’dan ABD’ye doğru geçen haftasonu yola çıkmıştı.

ABD binlerce göçmeni sınırda işlemden geçirmekte ya da kuzey şehirlerine ulaştıklarında barındırmakta zorlanıyor. Geçen hafta ABD'nin Teksas'taki iki hayati demiryolu geçişini kısa süreliğine kapatması ve sınır devriye görevlilerinin bu artışla başa çıkmak için yeniden görevlendirilmesi gerektiğini savunması Meksika endüstrisini zor durumda bıraktı.

Forum

STÜDYO VOA

Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili Kongre’den Blinken’a suçlama – 1 Mart
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG