Erişilebilirlik

Blinken'dan Türkiye ve Yunanistan'a Diyalog Mesajı


Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Atina'da biraraya geldi.
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Atina'da biraraya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Yunanistan temasları çerçevesinde Atina’da Başbakan Kiryakos Miçotakis’le biraraya geldi. ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye ve Yunanistan’ın anlaşmazlıkları çözmek için tek taraflı hareket etmemesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ABD ve Yunanistan arasındaki stratejik diyalog sürecinin dördüncüsü amacıyla Atina’da gittiğini dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanı söz konusu sürecin ABD ve Yunanistan ilişkilerini güçlendirdiğini belirtti.

Açıklamasında Türkiye Yunanistan ilişkilerine de değinen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, iki ülkenin de anlaşmazlıklar konusunda harekete geçmeden önce diyalog kurması gerektiğini dile getirdi.

Blinken'dan Türkiye ve Yunanistan'a Diyalog Mesajı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00


Blinken, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Her iki ülkenin de yakın dostu ve müttefiki olarak aradaki farklılıklara dair sorunlara diyalog ve diplomasi yoluyla çözüm yolu bulmanın hem bizim hem de Türkiye ve Yunanistan’ın çıkarlarına olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında Yunanistan Başbakanı Miçotakis de Blinken’ın Türkiye ziyaretine atıfta bulundu ve Yunanistan’ın Türkiye’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle son derece üzgün olduğunu ve Türkiye’ye arama kurtarma ekibi gönderen ilk ülke olduğunu dile getirdi.

Miçotakis, Türkiye ile depremin ardından başlayan sürecinde devam etmesini beklediğini ve bu diyalogun neticesinin Doğu Akdeniz’de de istikrara fayda sağlamasını umduğunu ifade etti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı konuşmasında ayrıca Yunanistan’a Ukrayna’ya verdiği destekten ötürü de teşekkür etti. Blinken’ın Yunanistan gezisi yarın sona erecek.

Dendias: "Yunanistan, depremzedelere yaptığı yardımlar nedeniyle Türkiye'den herhangi bir taviz istemiyor"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da ABD Dışişleri Bakanı Blinken'la yaptığı görüşme sonrasında açıklamalarda bulundu. Dendias, Türkiye'de yaşanan deprem felaketine değindi ve "Acı çeken dostlarımıza yardım etmek bizim görevimiz ve bunu yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Dendias, iki toplum arasında deprem nedeniyle yaşanan diyaloğun ilişkilerin düzelmesi olasılığına atıfta bulunarak bu sayede bu yumuşamanın siyasi sonuçları olabileceğini söyledi. Yunan Dışişleri Bakanı "Tekrar etmek istiyorum ki; Yunanistan, depremzedelere yaptığı yardımlar nedeniyle Türkiye'den herhangi bir taviz istemiyor" ifadelerini kullandı.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG