Erişilebilirlik

Blinken NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Brüksel'e gidecek


ABD Dışişleri Bakanı Blinken zirve için Brüksel'e gidecek.
ABD Dışişleri Bakanı Blinken zirve için Brüksel'e gidecek.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 27-29 Kasım tarihleri arasında Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacak NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları toplantısına katılacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Blinken’ın zirveye katılarak ABD’nin Rusya’ya karşı savaşında Ukrayna’ya desteğini vurgulayacağı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Batı Balkanlar'da demokrasi ve bölgesel istikrara verdiği desteğe de vurgu yapacağı belirtildi. NATO, Balkanlar’da gerilimi kontrol altında tutmak için bölgedeki asker sayısını kalıcı bir şekilde arttırmayı değerlendiriyor.

Zelenski gıda güvenliği için daha fazla hava savunması istedi

Öte yandan NATO toplantısı hemen öncesinde Cumartesi günü Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Kiev'de gıda güvenliği konulu uluslararası bir zirvede yaptığı konuşmada, Ukrayna'nın tahıl ihracat yollarını ve Rusya sınırındaki bölgeleri korumak için daha fazla hava savunmasına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Zelenski, aralarında İsviçre Cumhurbaşkanı Alain Berset ve Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte'nin de bulunduğu Avrupa ülkelerinden üst düzey yetkililerin katıldığı zirvede yaptığı konuşmada "Hava savunma açığı var, bu bir sır değil" ifadelerini kullandı.

Forum

XS
SM
MD
LG