Erişilebilirlik

Bloomberg Johns Hopkins Üniversitesi’ne 1 milyar dolar bağış yaptı; tıp öğrencilerinin çoğu okul ücreti ödemeyecek


1964 yılında Johns Hopkins Üniversitesi'nden elektrik mühendisliği dalında lisans derecesi alan Michael Bloomberg, 2018'de de tıp fakültesi için bir milyar doların üzerinde bağış yapmıştı.
1964 yılında Johns Hopkins Üniversitesi'nden elektrik mühendisliği dalında lisans derecesi alan Michael Bloomberg, 2018'de de tıp fakültesi için bir milyar doların üzerinde bağış yapmıştı.

Milyarder işadamı ve New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg’ün kurduğu hayır kurumu Bloomberg Philantropies, ABD’nin Maryland eyaletinin Baltimore kentindeki Johns Hopkins Üniversitesi’ne bir milyar dolar bağışta bulundu. Bağış sayesinde Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim gören öğrencilerin çoğu, eğitim hayatlarına okul ücreti ödemeden devam edecek.

Bağış, sonbahardan itibaren 300 bin doların altında yıllık brüt geliri olan ailelerin tıp öğrencilerinin tüm eğitim maliyetlerini karşılayacak. Yaşam masrafları ve ücretler ise 175 bin dolara kadar yıllık brüt kazancı olan ailelerin öğrencileri için karşılanacak.

Bloomberg Philanthropies, şu anda Johns Hopkins'ten tıp doktoru derecesi almak isteyen tüm öğrencilerin neredeyse üçte ikisinin mali yardım almaya hak kazandığını ve mevcut sınıfın yüzde 45'inin de yaşam masraflarını karşılayacağını bildirdi. Okul, mezunların ortalama toplam kredilerinin şu anda 104 bin dolardan 2029 yılına kadar 60 bin 279 dolara düşeceğini tahmin ediyor.

Bir milyar dolarlık bağış aynı zamanda üniversitenin hemşirelik, halk sağlığı ve diğer lisansüstü fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler için mali yardımı da arttıracak.

Bloomberg Philanthropies ve Bloomberg LP'nin kurucusu Michael Bloomberg Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Bu temel alanların önündeki mali engelleri azaltarak, daha fazla öğrenciyi tutkulu oldukları kariyerlerinin peşinden gitmeleri için özgür bırakabilir ve onlara en çok ihtiyaç duyan ailelere ve topluma daha fazla hizmet etmelerini sağlayabiliriz" dedi. Michael Bloomberg, 1964 yılında Johns Hopkins Üniversitesi'nden elektrik mühendisliği dalında lisans derecesi almıştı.

Johns Hopkins Üniversitesi Rektörü Ron Daniels, bağışın John Hopkins'in bağış havuzuna gideceğini ve her kuruşun doğrudan öğrencilere aktarılacağını söyledi.

Rektör Daniels, Michael Bloomberg için "Mike, pandemi sırasında sağlık çalışanlarının karşılaştığı zorluklardan ve pandemi sırasında Amerikan vatandaşlarını korumak ve onlara bakım sağlamak için gösterdikleri kahramanca çabalardan gerçekten etkilendi" dedi. Daniels, "Sanırım bu alanların öneminin farkına varmak ve en iyi ve en parlak olanların tıp fakültesine, hemşirelik ve halk sağlığı okullarına gidebilmelerini sağlamak için bu desteği vermek istedi" şeklinde konuştu.

Bloomberg Johns Hopkins’e daha önce de bir milyar doları aşan bağış yapmıştı

Bloomberg Philanthropies daha önce de 2018 yılında Johns Hopkins'e, lisans öğrencilerinin ailelerinin gelirine bakılmaksızın okuldan kabul almalarını sağlamak amacıyla 1,8 milyar dolar bağışlamıştı.

Böylece Johns Hopkins, tıp öğrencilerinin çoğuna ya da tamamına ücretsiz eğitim sunan okullardan biri haline geliyor.

Büyük miktarda bağış alan diğer tıp fakülteleri

Şubat ayında da New York’taki Albert Einstein Tıp Okulu’nda eski bir profesör ve bir Wall Street yatırımcısının dul eşi olan Ruth Gottesman, okula 1 milyar dolar bağışladığını açıklamıştı. Bu bağış, dört yıllık öğrencilerin eğitiminin ücretsiz olacağı ve diğer tüm öğrencilere sonbahar döneminden itibaren ücretsiz eğitim sunulacağı anlamına geliyordu.

Milyarder işadamı Kenneth Langone ve eşi Elaine ise 2018 yılında New York Üniversitesi (NYU) Grossman Tıp Fakültesi'ne 100 milyon dolar bağışta bulunarak mevcut ve gelecekteki tüm tıp öğrencileri için bir bağış fonu aracılığıyla eğitimi ücretsiz hale getirmişti. Çift, 2023 yılında NYU Grossman Long Island Tıp Fakültesi'ne 200 milyon dolarlık ikinci bir bağışta bulunarak tüm tıp öğrencilerine ücretsiz eğitim garantisi vermişti. Kenneth Langone, yapı malzemeleri mağazaları zinciri Home Depot'un kurucu ortaklarından biri.

Los Angeles’taki California Üniversitesi’nin (UCLA) David Geffen Tıp Fakültesi gibi diğer tıp fakülteleri, sinema ve müzik endüstrisinin önde gelen isimlerinden yapımcı David Geffen'in 146 milyon dolarlık bağışları sayesinde liyakate dayalı burslar sunuyor. Cleveland Clinic Lerner Tıp Fakültesi de 2008 yılından bu yana tıp öğrencilerine ücretsiz eğitim sağlıyor.

Johns Hopkins’e yapılan bağışa tepkiler de var

Tıp fakültelerinin sosyal misyonlarını araştıran George Washington Üniversitesi Milken Enstitüsü Halk Sağlığı Fakültesi uzmanı Dr. Candice Chen; John Hopkins, NYU ve Albert Einstein'a yapılan son büyük bağışlara tepki gösterdi.

Chen, "Bunu söylemekten üzüntü duyuyorum ama şu anda tıp fakülteleri birinci basamak sağlık çalışanları, ruh sağlığı uzmanları, kırsal ve yetersiz hizmet alan bölgelerde çalışacak ve hizmet verecek doktorlar eğitme konusunda başarısız" dedi.

Chen, bu bağışın örneğin Tennessee eyaletindeki Meharry Tıp Koleji'ne gitmesini çok istediğini dile getirdi. Öğrencilerin çoğunluğunu siyahların oluşturduğu Meharry Tıp Koleji, ve doktor açığı olan kesimlerde çalışan çok sayıda birinci basamak uzmanı yetiştirmiş bir eğitim kurumu.

Bloomberg, tıp öğrencilerinin dört yıllık eğitim borçlarının azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla siyah öğrencilerin eğitim gördüğü dört tıp fakültesine de 100 milyon dolarlık bağış yapmıştı. 2020 yılında Meharry Tıp Fakültesi, bu bağıştan 34 milyon dolar pay almıştı.

ABD'deki üniversitelere daha önce sadece birkaç kez 1 milyar dolarlık bağış yapıldı ve bunların çoğu son birkaç yıl içinde gerçekleşti.Risk sermayedarı John Doerr ve eşi Ann, 2022 yılında iklim değişikliğine odaklanan yeni bir fakülte için Stanford Üniversitesi'ne 1,1 milyar dolar bağışlamıştı.

Sadece lisans eğitimi veren, 800 kayıtlı öğrencisi bulunan küçük bir üniversite olan Kansas eyaletindeki McPherson College, 2022'den bu yana anonim bir bağışçıdan toplam 1 milyar dolar tutarında iki kez bağış aldı.

Hayır kurumlarının yaptıkları bağışlarla ilgili bilgilere yer veren Chronicle of Philanthropy tarafından yapılan araştırmaya göre, eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, 2023 yılında hayır kurumlarına toplam 3 milyar dolar bağışta bulundu.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG