Erişilebilirlik

BM Genel Kurulu Üst Düzey Toplantıları Başladı


Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu üst düzey toplantıları başladı. Üst düzey toplantılarının açılış konuşmasını, BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır yaptı. Bozkır’ın açılış konuşmasının ardından aralarında Genel Sekreter Antonio Guterres, Güvenlik Konseyi Başkanı Abdou Aborry’nin de bulunduğu BM’nin üst düzey yöneticileri konuşuyor. Açılış çerçevesinde ayrıca BM’nin 75. yıldönümüyle ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “BM 75. Genel Kurulunun geleneksel 'Üst Düzeyli Haftası' başlıyor. Birçok açıdan tarihi bir oturum olacak. BM’nin 75. yılında, fiziki katılım ve video mesajları birleştireceğiz. İlk etkinlik, Türkiye saatiyle 16’da, açılışını yapacağım 'BM’nin 75.Yıldönümünü Anma Toplantısı' olacak. BM’nin 75. Yıldönümünü Anma Toplantısında, Liderler, Bakanlar ve ülke temsilcileri, BM’nin 75 yılda başardıklarını, karşılaştığı sorunları ve önümüzdeki dönemde BM’yi daha etkin hale getirmenin yollarını ele alacak” demişti.

Liderler Salı gününden itibaren konuşmaya başlayacak

Corona virüsü salgını nedeniyle liderler konuşmalarını sanal yolla yapacak. Liderlerin daha önce video bantlara kayda alınmış konuşmaları sıralarına göre canlı yayınlanacak. Liderlerin konuşmaları 22 Eylül Salı gününden itibaren başlayıp 29 Eylül Salı günü sona erecek.

Liderlerin konuşmalarının başlayacağı Salı günü ilk konuşmayı geleneksel olarak Brezilya adına Devlet Başkanı Jair Messias Bolsonaro yapacak. Daha sonra ev sahibi ülke adına ABD Başkanı Donald Trump konuşacak. Başkan Trump’ın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşacak.

Salı günü konuşmasını yapacak liderler arasında, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Mısır Devlet Başkanı Fattah El – Sisi’de yer alacak.

Dünya liderlerine eskilerden “BM’yi güçlendirin” çağrısı

BM’nin 75. Yıldönümü nedeniyle küresel örgütün daha da güçlenmesini isteyen, aralarında eski genel sekreter Ban Ki-Moon, eski Genel Kurul Başkanı Maria Fernanda Espinosa ve eski üst düzey BM yöneticileri ve eski hükümet liderlerinin bulunduğu 49 kişi ortak bir mektuba imza atarak mevcut dünya liderlerine çağrıda bulundu.

İmzacılar arasında Avustralya eski başbakanı Kevin Rudd, Yeni Zelanda'nın eski başbakanı Helen Clark, eski İngiliz başbakanı Gordon Brown ve Finlandiya'nın eski başkanı Tarja Halonen de yer aldı.

Mektupta dünya liderlerine, Birleşmiş Milletler sistemini güçlendirmek için harekete geçme çağrısı yapıldı. Yapılan ortak çağrıda BM için yenilenme zamanı geldiği ifade edildi. Mektupta, BM için güçlendirilmiş çok taraflı sistem çağrısı yapıldı. 193 üyeli küresel organizasyonun daha hesap verebilir ve daha şeffaf hale dönüşmesi istendi. İklim değişikliğinden insan haklarına, cinsiyet ve ırk eşitliğinden sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada, uluslararası barış, uluslararası güvenlik ve Paris Anlaşması taahhütlerini yerine getirme çağrısında bulunuldu. Ortak çağrı mektubu, 24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü'ne kadar ek imzalamalar için açık kalacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG