Erişilebilirlik

BM 76. Genel Kurulu Üst Düzey Çalışmaları Başladı


Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’nun üst düzey çalışmaları bugün başladı. Genel Kurul'un liderlerin katıldığı üst düzey çalışmaları 30 Eylül’de sona erecek. BM’ye üye 193 ülkenin temsilcileri bugünden itibaren genel kurula hitap etmeye başladı. Liderler ve heyet başkanlarının konuşmaları 27 Eylül tarihine kadar sürecek.

76. BM Genel Kurulu yıllık olağan çalışmalarını 2022 yılının Eylül ayına kadar sürdürecek. 76. BM Genel Kurulu’nun üst düzey toplantılarında ayrıca liderlerin katılımıyla, iklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, insan kaçakçılığı ve mültecilerin aralarında olduğu farklı konu başlıklarıyla toplantılar yapılacak.

Salgın hastalık nedeniyle geçtiğimiz yıl tamamen sanal ortamda yapılan Genel Kurul çalışmaları, aralarında çok sayıda devlet başkanı ve başbakanın da bulunduğu liderlerin fiziki olarak katılımıyla yapılıyor. Bazı liderler, 76. BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmayarak konuşmalarını önceden kaydedilmiş videolar aracılığıyla yapacak. Şu an kadar New York’ta 130’a yakın devlet başkanı ve başbakanın geldiği belirtiliyor.

Erdoğan on beşinci sırada konuşacak

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 76. BM Genel Kurulu’nun üst düzey toplantılarının açılış konuşmasını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptı. Geleneksel olarak ilk kürsüye çıkan lider Brezilya Brezilya Devlet Başkanı Jair Messias Bolsonaro oldu. ABD Başkanı Joe Biden, ikinci sırada konuşurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 15'inci sırada genel kurula hitap edecek.

Aralarında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, İran Devlet Başkanı Ebrahim Raisi, Suudi Arabistan Kralı Selman, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Mısır Devlet Başkanı El Sissi, Ürdün Kralı Abdullah ve Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun da bulunduğu çok sayıda lider genel kurul hitaplarını önceden kaydedilmiş videolar aracılığıyla gerçekleştirecek.

Biden’ın gündemi Afganistan

Başkan Joe Biden bugün BM’de yaptığı konuşmada, Afganistan’daki askeri varlığın sona erdirilmesinin yeni bir “yoğun diplomasi” faslını açacağı
mesajını verdi. Biden, "yeni bir Soğuk Savaş istemediklerini" de vurguladı.

Biden’ın New York ziyareti ve BM konuşması, ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecine tepkilerin arttığı ve Avustralya’yla nükleer denizaltı anlaşmasının da Fransa’yı öfkelendirdiği bir zamanda gerçekleşiyor.

Erdoğan daha eşit dünya çağrısında bulunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da genel kurula bölgesel ve küresel sorunlarla ilgili görüşlerini aktarması bekleniyor. Erdoğan’ın daha eşit bir dünya için BM’de reform yapılması, BM Güvenlik Konseyi’ne üye sayısının arttırılması konusunda görüşlerini yinelemesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıca Afganistan, Suriye, Filistin, Kıbrıs, mülteci sorunu, salgın hastalık ve iklim değişikliği konusunda genel kurula görüşlerini aktarması bekleniyor.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG