Erişilebilirlik

BM Barışgücü İsrail’i Haklı Buldu


BM Barışgücü, İsrail ile Lübnan arasında sınır çatışmasına yolaçan ağaçların İsrail topraklarında olduğunu bildirdi.

Barışgücünden yapılan açıklamada İsrail askerlerinin kestiği ağaçların, iki ülke arasında BM tarafından çizilen “Mavi Hattın” İsrail tarafında bulunduğu belirtildi.

Lübnan hükümeti, çatışmanın İsrail askerlerinin sınırı geçip topraklarındaki ağaçları kesmeye kalkışması üzerine başladığını söylemişti. İsrail ise askerlerine kendi toprakları içinde ateş açıldığını öne sürmüştü.

İsrail ve Lübnan askerleri arasındaki sınır çatışmasında 3 Lübnanlıyla bir İsrailli öldü. Çatışmada hayatını kaybeden Lübnanlılardan ikisi asker biri El Akbar gazetesi muhabiri. Ölen İsrailli ise tabur komutanı bir yarbay. İsrailli yarbay karşı taraftan açılan ateşle, Lübnanlılar ise İsrail topçu ateşi ve helikopter ateşinde öldü. Karşılıklı ateş 2006 yılında İsrail ile Hizbullah arasında bir ay süren savaştan sonra bölgede çıkan en ciddi çatışma oldu. Dört yıl önce, bir aydan fazla süren savaşta çoğu sivil bin 200 Lübnanlı ile çoğu asker 160 İsrailli hayatını kaybetmişti.
Beyrut hükümetine göre, çatışmanın nedeni İsrail askerlerinin ağaç kesmek için Lübnan topraklarına girmesi. İsrail ise askerlerine kendi toprakları içinde ateş açıldığını öne sürdü. Ağaçların kesilme nedeni ise sınırda görevli İsrail askerlerinin görüşünü engellemesi.
Güney Lübnan'da görevli Birleşmiş Milletler Barış Gücü, bugün bir açıklama yaparak çatışma sırasında İsrail askerlerinin sınırın kendilerine ait olan tarafında bulunduklarını açıkladı. Kısaca UNIFILL adıyla bilinen barış gücüne göre askerlerin kesmekte oldukları ağaçlar da İsrail topraklarında bulunuyor.
Ancak Lübnan Enformasyon Bakanı Tarık Mitri, İsrail askerlerinin Lübnan topraklarına girdiği ve olayın Lübnan’da meydana geldiği görüşünde ısrar etti. Bakan Beyrut’ta yaptığı basın toplantısında, sınırın nereden geçtiği konusunda Lübnan ile UNIFILL arasında görüş ayrılığı bulunduğunu vurguladı:

Bakan, UNIFILL’in “teknik sınırı”yla İsrail ile Lübnan arasındaki gerçek uluslararası sınır arasında ayırım yapılması gerektiğini söyledi ve İsrail askerlerinin olay sırasında Lübnan topraklarında olduğunu tekrarladı. Anlaşmazlık İsrail'in Güney Lübnan'dan çekilmesi sırasında BM tarafından belirlenen ve mavi hat diye bilinen sınırla, iki ülke arasındaki eski sınırın farklı olmasından kaynaklanıyor.
İsrail İstihbarat Bakanı Dan Meridor ise askerlerin olay sırasında kendi topraklarında bulunduğunu ve UNIFILL soruşturmasının bunu doğruladığını açıkladı:

Bakan, Lübnan hükümetinden bu tür olayların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri derhal almasını da istedi.
BM Güvenlik Konseyi dün çatışmayı görüşmüş ve taraflara 2006 yılındaki anlaşmaya uymaları çağrısında bulunmuştu.
Güney Lübnan'daki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün ağaçların İsrail topraklarında bulunduğunu açıklaması üzerine İsrail askerleri bölgeye dönerek ağaçları budayıp temizledi. Lübnanlı askerlerin İsraillileri izlediği ancak bu sefer ateş açmadıkları öğrenildi.

XS
SM
MD
LG