Erişilebilirlik

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Veda Etti


Ban Ki Moon, BM Genel Sekreteri olarak son gününde çalışanlara veda etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, görevinin son gününde diplomat ve çalışanlara veda etti. On yıldır sürdürdüğü genel sekreterlik görevini bu gece yarısından itibaren Antonio Guterres’e devredecek olan Ban’ın, Birleşmiş Milletler binasındaki son gününde oldukça duygusal anlar yaşandı.

BM çalışanları ve diplomatik misyon temsilcilerine hitaben bir konuşma yapan Ban, insanlık için hizmet eden ekibinden, diplomatik misyonlardan gurur duyduğunu belirtti. Ban Ki Moon, görevde bulunduğu on yıl boyunca savunmasız insanların korunmasını amaçladığını, sessiz insanların sesi olduğunu belirtti.

Ban, Birleşmiş Milletler çalışanlarına "Rüyalarınızdan, inanmaktan ve çalışmaktan asla vazgeçmeyin” dedi.

Yeni yıla girilmesiyle birlikte görevinin sona ereceğini belirten Ban, "Kendimi masal kahramanları gibi hissediyorum. Cumartesi gece yarısı her şey değişecek,” dedi.

Son on yıldır çok konuştuğunu ifade eden Ban, “Bu kez çok önemli bulduğu iki kelimeyi söyleyeceğim. ‘Teşekkür ederim’” sözleriyle veda etti. Birleşmiş Milletler çalışanları 8’inci BM Genel Sekreteri Ban'ı alkışlarla uğurladı.

Ban, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun özel davetlisi olarak son kez Times Meydanı’ndaki yeni yıl kutlamalarına katılacak.

Görevine 1 Ocak 2007 yılında başlayan Ban, görevi süresince sayısız krizle boğuştu. Başta Ortadoğu ve Afrika’daki iç savaşlar olmak üzere çok sayıda ülkede yaşanan savaşları önlemek için yoğun çaba sarf etti. BM onun döneminde uluslararası terör konusunda mücadele etmek için ciddi adımlar attı.

Ban Ki Moon, insan haklarına önem verdi. Dünyada açlıkla ve yoksullukla mücadele edecek küresel yeni projeler onun döneminde hayata geçirildi. Hayali olan iklim değişikliğini projesini hayata geçirdi.

Ban’ ın on yılda çözemediği sorunların başında ise Suriye’deki iç savaş yer aldı. Kıbrıslı liderlerle defalarca bir araya gelen Ban, kendi döneminde çözmeyi çok istediği Kıbrıs konusunda uzlaşmayı sağlayamadı.

XS
SM
MD
LG