Erişilebilirlik

BM Göçmenlerin Durumundan Kaygılı


Yunanistan-Makedonya sınırında derme çatma kurulan bir mülteci kampı polis operasyonunda söküldü

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Yunanistan’ın farklı noktalarında barınan mülteci ve göçmenlerin yaşam koşullarının endişe verici olduğunu açıkladı. Makedonya sınırındaki İdomeni kampının dağıtılmasıyla buradaki insanlar farklı bölgelere yollanmıştı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Melissa Fleming, Cenevre’de yaptığı basın toplantısında bu kampların bazılarının “Standart altı durumda” olduğunu söyledi. Kampların bazılarının havalandırması kötü depo ve fabrikaların içine kurulduğunu belirten sözcü, yeterli gıda ve su olmadığını, tuvalet, duş ve elektriğin de yetersiz olduğunu dile getirdi.

Fleming, Yunanlı yetkilileri kısa sürede AB’nin mali yardımıyla beraber alternatif yaratmaya çağırdı.

BM, İdomeni’nin boşaltılması süresince birçok kişinin ailelerinden koptuğunu ancak sürecin şiddete başvurmadan gerçekleştiğini belirtti.

Yunanlı yetkililer İdomeni’nin boşaltılmasının sonlandığını açıkladı.

Ülkedeki en büyük gayrı resmi mülteci kampına dönüşen İdomeni’de son olarak 8 bin 400 kişi bulunuyordu. Ancak bir ara bu sayı 14 bine kadar tırmanmıştı.

Associated Press’in verdiği bir habere göre ise Danimarkalı yetkililer, 5 genç erkeğin, Danimarka’dan İsveç’e uzanan 12 kilometrelik karayolu ve demiryolu taşıyan Oresun Köprüsü’nü yürüyerek geçerek İsveç’e ulaştıklarını bildirdi. Bu, göçmenler arasında bir ilki oluşturdu.

Danimarkalı yetkililer, bu kişilerin hangi milletten olduğunu bilmediklerini söylerken, İsveçli yetkililer ise herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

AP ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü’nün genel direktörü Margaret Chan’ın, Uluslararası Göç Örgütü’nün çok kısa içinde BM çatışı altına gireceğini açıkladığını bildirdi.

65 yıldır varlığını sürdüren Uluslararası Göç Örgütü, 162 üye ülkede oluşan hükümetler arası bir kuruluş ve 100 ülkede ofise sahip. Örgüt, 1992’den bu yana BM’de daimi gözlemci statüsünde.

Uluslararası Göç Örgütü, cuma günü yaptığı açıklamada, 2016 yılında 194 bin 611 göçmen ve mültecinin Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya geçiş yaptığını bildirmişti. 26 Mayıs’a kadar bu yolculuğu yapan 1475 kişi hayatını kaybederken, 100 kişi halen kayıp.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG