Erişilebilirlik

BM'den kadınların kamusal hayata "eşit ve anlamlı" katılımı için çağrı


NEW YORK- Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri (OHCHR) Volker Türk, ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin’ 75. yılı sebebiyle yaptığı konuşmalar serisinin bugünkü gündeminde kadın hakları ve kadınların kamusal hayattaki yerinin güçlendirilmesi vardı.

Volker Türk, kadınların kamusal hayata 'eşit ve anlamlı' katılımını sağlamak için harekete geçme çağrısı yaptı.

Bu yıl parlamentosu bulunan tüm ülkelerde kadın üyelerin mecliste yer aldığını belirten Türk, ‘’Sevindirici bir gelişme olsa da daha kat etmek zorunda olduğumuz çok uzun yollar var’’ değerlendirmesinde bulundu.

“Ataerkil düşünce artık geçmişte kalmalı”

“Ataerkillik artık geçmişte kalmalı” diyen Volker Türk, dünyadaki tüm parlamentolarda üyelerin sadece dörtte birinin kadın olduğunu belirterek, “Bugün dört milletvekilinden sadece biri kadın. Geleceğimiz, kararların alındığı her yerde kadınların ve kız çocuklarının masada olmasına bağlı” dedi.

Türk, yasama organlarında, kamuya ait diğer kilit kurumlarda ve özel sektörde görev yapan kadınlara yönelik kotaların ve eğitim fırsatlarının genişletilmesi çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk, kadına yönelik ayrımcılığın bir insan hakkı ihlali olduğunu belirterek, ‘’Devletleri, parlamenterleri, medyayı, sivil toplumu, özel sektörü ve her aktif vatandaşı cinsiyete dayalı ayrımcılığın temel nedenleriyle mücadeleden başlayarak harekete geçmeye davet ediyorum’’ dedi.

Volker Türk hayatın içinde kadınların erkeklere göre tüm alanlarda geride kalmaya zorlandığını belirterek, bu sorunun çözülmesi için eğitime ve bilinçlendirmeye daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi.

‘’Bu hızla gidersek cinsiyet farkının kapanması 155 yıl daha sürecek’’

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk, kadın rol modellerinin daha fazla görünürlüğe sahip olması gerektiğini de belirtti.

Türk, Kuzey Makedonya'ya farklı cinsiyet kimliklerini ilk kez tanıyan Cinsiyet Eşitliği Yasası’nı hazırlaması konusunda destek verdiklerini ve Libya'da kadına yönelik şiddetle ilgili yeni bir yasaya katkıda bulunduklarını söyledi.

“Bu hızda giderse, kadınların cinsiyet farkını kapatması 155 yıl daha sürer. Bu bir uyandırma çağrısı” diye konuştu.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG