Erişilebilirlik

BM Suriye Anayasa Komitesi’nin Cenevre’de Nisan ayında yeniden toplanması çağrısında bulundu


BM, Suriye Anayasa Komitesi'nin ertelenen 9. turunun Nisan ayında Cenevre'de yapılması için tüm taraflara çağrıda bulundu. Cenevre'de buluşulmasının tek seçenek olduğunu söyleyen BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, BM’nin tüm taraflara resmi davette bulunacağını kaydetti.
BM, Suriye Anayasa Komitesi'nin ertelenen 9. turunun Nisan ayında Cenevre'de yapılması için tüm taraflara çağrıda bulundu. Cenevre'de buluşulmasının tek seçenek olduğunu söyleyen BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, BM’nin tüm taraflara resmi davette bulunacağını kaydetti.

Birleşmiş Miletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, 2011 yılının Mart ayında başlayan, önümüzdeki ay 13’üncü yılına girecek Suriye’deki savaşın, siyasi yolla çözüm sürecinin devamı için Suriye Anayasa Komitesi’nin, Cenevre’de yeniden toplanması çağrısında bulundu. Pedersen, BM’nin tüm taraflara resmi davette bulunacağını kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye oturumuna katılan Pedersen, Suriye hükümeti ve muhalefetine, Suriye Anayasa Komitesi’nin Nisan ayının sonunda, İsviçre’nin Cenevre kentinde toplantılara kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, tarafları Suriye Anayasa Komitesi toplantılarına devam edilecek yer konusunda uzlaştırmak için 18 aydan fazla bir süredir uğraştığını ancak başarısız olduğunu açıkladı.

Pedersen, “Suriye Anayasa Komitesi en son Haziran 2022'de toplandı. Geçtiğimiz Temmuz ayında yapılması planlanan dokuzuncu oturumu gerçekleşmedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da doğruladığı gibi İsviçre hükümetinin, Ukrayna'yı desteklemesi nedeniyle Rusya artık İsviçre'yi tarafsız bir ülke olarak görmüyor. Rusya’nın bu kararını, Suriye hükümeti de destekledi. Bu nedenle Suriye Anayasa Komitesi, çok uzun bir süredir toplanamıyor’’ dedi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, şu anda ilerleme kaydetmenin tek yolunun Cenevre'de yeniden biraraya gelmek olduğunu düşündüğünü belirtti.

Pederson, “Suriye Anayasa Komitesi’nin bir an önce toplanıp çalışmalarına devam etmesinin önemli olduğuna inanıyorum. Görüşmelere süresiz bir şekilde ara vermek, Suriye Anayasa Komitesinin güvenilirliğini, çalışmalarını zayıflatır’’ dedi.

Tarafların toplantıların yapılacağı yer olarak daha önce Cenevre kenti konusunda uzlaştıklarını hatırlatan Pederson, "Şu anda ilerleme kaydetmenin tek yolu alternatif bir kent konusunda taraflar arasında uzlaşma sağlanana kadar Suriye Anayasa Komitesi’nin Cenevre’de bir an önce toplanmasıdır. Taraflara davetleri resmi olarak iletilecek’’ dedi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD üniversitelerinde Gazze protestoları, gerilim artıyor – 23 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG