Erişilebilirlik

‘Ülkelerine Dönen Suriyeliler'in Sayısı Kaygı Verici’


Birleşmiş Milletler Mülteciler Dairesi, Ürdün’e sığınan çok sayıda Suriye vatandaşının sınırı geçerek ülkelerine dönmeye başladığını bildirdi

Birleşmiş Milletler mülteci örgütü Ürdün’e sığınan çok sayıda Suriyeli’nin yeniden sınırı geçerek ülkelerine dönmeye başladığını bildirdi.

BM Mülteci Dairesi sözcüsü Melissa Fleming, Nisan ayı başından bu yana 3 bin Suriyeli’nin sınırı geçerek Dera’ya döndüğünü, bunu kaygıyla karşıladıklarını açıkladı. Fleming, bölgede hala çatışmaların devam ettiğini, geri dönenlerin hayatından endişe ettiklerini bildirdi.

Daire bununla birlikte, dönenlere rağmen her gün 2 bin Suriyeli’nin sınırı geçerek Ürdün’e giriş yaptığını, bu ayın sonuna kadar Ürdün’deki sığınmacı sayısının yarım milyona ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

Öte yandan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Programı direktörü Soner Çağaptay, başta Lübnan olmak üzere komşu ülkelerin Suriyeli sığınmacı ağırlayabilecek azami kapasiteye ulaştığı uyarısında bulundu. Lübnan’ın 400 bin sığınmacı aldığına dikkati çeken Çağaptay, nüfusu 4 milyon olan bir ülke için bu rakamın çok ağır olduğunu belirtti.

BM Mülteci Dairesi, bu hafta başında Suriyeli sığınmacılar için ayrılan mali kaynağın yetersiz olduğunu açıklamıştı. Daire, sığınmacılar için 1 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu, ama yalnızca 300 milyon dolar aldıklarını bildirdi.

BM Mülteci Yüksek Komiserliği, Ürdün, Türkiye ve Lübnan’da toplam 1 milyon 300 bin Suriyeli sığınmacı olduğunu tahmin ediyor.

Suriye’de 2011 yılından bu yana devam eden ayaklanma ve çatışmalarda 70 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği sanılıyor.
XS
SM
MD
LG