Erişilebilirlik

BM: ‘Yemen Halkı İçin Yeni Umutlar Artıyor’


Emekli Hollandalı tümgeneral Patrick Cammaert başkanlığındaki ‘Yeniden Yerleşim Koordinasyon Komitesi’nde’, Birleşmiş Milletler görevlileri dışında, hem hükümet yetkilileri hem de Husi muhalefet temsilcileri yer aldı

Yemen’de süren kanlı savaşı sona erdirmek amacıyla 18 Aralık’ta Stockholm’de yapılan ateşkes antlaşması çerçevesinde, savaşan taraflar Hudeyde kentinde Birleşmiş Milletler yetkileriyle bir araya geldi. 25 Aralık’ta başlayan ve üç gün süren, ‘Yeniden Yerleşim Koordinasyon Komitesi’ (RCC) toplantıları dün sona erdi.

Birleşmiş Milletler’in gözetiminde ateşkesin sürdürülmesi için gerenken şartların oluşmasını sağlamak için hazırlanan yol planı konusunda, taraflar arasında uzlaşı sağlandı. Birleşmiş Milletler üç gün süren görüşmelerin ardından Yemen’de barışı sağlamak için umutların arttığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, yayınladığı yeni yıl mesajında Yemen konusunda gerçekleşen anlaşmanın barışın sağlanmasında umut verici bir gelişme olduğunu kaydetti.

Yemen’deki toplantılarda tarafların ateşkesin sürdürülmesi konusunda istekliliğinin sürdüğü belirtildi.

Emekli Hollandalı tümgeneral Patrick Cammaert başkanlığındaki ‘Yeniden Yerleşim Koordinasyon Komitesi’nde’, Birleşmiş Milletler görevlileri dışında, hem hükümet yetkilileri hem de Husi muhalefet temsilcileri yer aldı.

Birleşmiş Milletler, üç gün süren toplantıların, “Yemen halkının geleceğine umut veren” bir düzeyde geçtiğini açıkladı.

İnsani yardım için yollar ulaşıma açılıyor

Toplantıda hem hükümet yetkilileri, hem de Husi muhalifleriyle, insani yardımın ulaştırılmasını sağlayacak güvenli güzergahların yaratılması için, mayınların temizlenmesi konusunda taraflar arasında uzlaşmanın sağlandığı belirtildi. İnsani yardım sağlama konusunda güven artırıcı önlemler ve savaşan tarafların yeniden konuşlandırılmasının da masaya yatırıldığı, taraflar arasında bu konuda da uzlaşma sağlandığı kaydedildi.

Komite toplantısında, Sana ile Hudeyde arasındaki ana sahil yolunun, güven artırıcı önlemlerin bir parçası olarak, insani koridorları yaratmak amacıyla yeniden açılmasına karar verildiği belirtildi.

Tarafların, güvenli insani yardımın ulaşımı için daha başka yolların açılması konusunda uzlaşı sağladığı da bildirildi.

“Taraflar arasındaki uzlaşı değişim için büyük bir işaret”

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Elçisi Martin Griffiths, şu ana kadar taraflar arasında gösterilen iyi niyet ve işbirliğinin, Yemen’in geleceğindeki olumlu bir değişimin mümkün olacağına yönelik “büyük bir işaret” olduğunu söyledi.

Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, barış planının sorunsuz bir şekilde gelişip ilerlemesiyle birlikte, Yemen halkının gelecek için yeni bir umut olacağına işaret etti.

Taraflar, 1 Ocak'ta Hudeyde’de yapılacak olan bir sonraki ‘Yeniden Yerleşim Koordinasyon Komitesi’ toplantısında Başkan Cammaert’e yeniden yerleşim planlarını ayrıntılı olarak sunacak.

Yemen hükümeti Husilerin Hudeyde limanından çekildiği yönündeki haberleri yalanladı.

Yemen resmi haber ajansı SABA, Husilerin liman kenti Hudeyde'den çekildikleri yönündeki açıklama ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Haberde böyle bir gelişmenin Stockholm anlaşmasının ihlali olduğu kaydedildi.

XS
SM
MD
LG