Erişilebilirlik

‘BM Yetersiz Kalırsa ABD Harekete Geçer’


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’de 30 günlük insani ateşkes kararının uygulanması konusunu görüşmek için yeniden toplandı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de harekete geçmemesi halinde, ABD’nin gerekirse harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Halley, geçtiğimiz yıl Suriye’de Esat güçlerinin ölümcül kimyasal silahlar kullanması sonrasında rejim güçlerini ve askeri üslerin ABD tarafından bombalandığını hatırlattı.

Haley, “Bu tercih ettiğimiz bir yol olmasa da uluslararası topluluk yapması gerekenleri sürekli yapmıyorsa ABD harekete geçer” dedi.

Haley, Güvenlik Konseyi’ne Suriye’de geçici ateşkesle ilgili yeni bir karar tasarısı sunduklarını belirterek, “ABD bahanelere neden olmayacak, basit ve kabul edilir edilmez yürürlüğe girecek yeni bir karar tasarı hazırladı” diye konuştu.

Rusya: “Terörizmin sıcak yatağı”

Rusya BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, güvenlik konseyine hitaben yaptığı konuşmada Suriye’nin kendi vatandaşlarının güvenliğini sağlamak ve tehditleri ortadan kaldırmak için her şeyi yapma hakkı olduğunu söyledi. Nebenzia, Şam yakınlarındaki Doğu Guta bölgesini “terörizmin sıcak yatağı” olarak tanımladı.

Gutarres: “Ateşkes kararı sonrasında durum daha da kötüleşti”

Güvenlik Konseyi toplantısına BM Genel Sekreteri Antonio Gutarres de katıldı. Genel Sekreter Guterres, Suriye'de 30 gün insani ateşkes talep eden 2401 sayılı kararının uygulanmasıyla ilgili raporunu BM Güvenlik Konseyi’ne sundu.

Genel Sekreter Guterres, Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyinin, 30 gün ateşkes kararı alması sonrasında, Doğu Guta’ daki şiddet olaylarının daha da kötüleştiğini belirterek, Rusya’nın ve Çin’in yardım ettiği Suriye hükümetinin, bölgedeki kontrollü topraklarını önemli ölçüde artırdığını kaydetti.

Gutarres, “Perşembe günü, bu savaş sekizinci yılına girecek. Suriye'nin küllerden yeniden doğduğunu görme umduğumu kaybetmeyeceğim. “ dedi.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG