Erişilebilirlik

BM’den Ukrayna'daki baraj felaketinden etkilenenlere yardım güvencesi


Birleşmiş Milletler, Ukrayna'da patlama sonrası yıkılan barajla ilgili Ukrayna'da faaliyet gösteren büyük insani yardım kuruluşlarına yönelik eleştirilerle Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin bu konudaki eleştirilerine yanıt verdi.

BM’nin üst düzey yardım yetkilisi, baraj felaketi sonrasında ihtiyacı olan tüm Ukraynalılara gerekli tüm yardımları ulaştırmayı taahhüt ettiklerini, nehrin iki yakasındaki felaketzedelerin yanında olacaklarını açıkladı.

BM, özellikle selden en kötü şekilde etkilendiği bildirilen bölgelerin kontrolünü elinde bulunduran Rus askerlerden de defalarca kez bölgeye erişim ve güvenlik garantisi talep ettiklerini belirtti. BM tarafından yapılan açıklamada, "Henüz bu erişim iznini, insani yardım personeli ve orada yardım edecekleri insanlar için gerekli güvenlik garantilerini almadık" ifadeleri kullanıldı.

BM İnsani Yardım Koordinatörü Denise Brown, BM kuruluşlarının ve diğer insani yardım ortaklarının, felaket sonrasında yerlerinden edilmiş ya da bölgedeki barajın yıkılmasından etkilenenlerin tamamına su, yiyecek nakit para yardımı dağılacağı konusunda güvence verdiklerini açıkladı.

Brown, Ukrayna’daki baraj felaketzedelerine tam desteklerinin süreceğini belirterek, "Ukrayna ordusu bölgenin güvenli olduğuna karar verir vermez selden etkilenen kişilerin tamamına ve daha geniş alanlara mümkün olan en kısa sürede ulaştıracağız. Barajdan hızla akan su patlamamış mayın ve diğer patlayıcıları etkileyerek harekete geçirme riski var. Bu nedenle ordunun bize güvenli olarak ilan ettiği tüm bölgelerde hemen harekete geçmek için tüm planlarımız hazır" dedi.

Ukrayna'daki BM yardım koordinasyon ofisi OCHA, 18 bin kişiye gıda yardımı sağlandığını, ihtiyaç sahibi 5 bin kişiye yüz binden fazla şişe su, nakit para verildiğini, yaşlılar için özel malzemeler de dahil olmak üzere binlerce hijyen kitleri, mobil sağlık hizmetleri ve psikolojik destek sağladıklarını açıkladı.

Zelenski, saldırı sonucu yıkılan barajın meydana getirdiği sel felaketini yerinde inceledikten sonra bölgeye insani yardımların ulaşamadığını, ilk yardım çabalarının yetersiz olduğunu ifade etmişti.

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG