Erişilebilirlik

Brezilya'da Devlet Kurumlarına Baskın


Aşırı sağcı eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri başkentteki Başkanlık Sarayı, Kongre binası ve Anayasa Mahkemesi binasını bastı.

Güvenlik güçlerinin olaylar başladıktan üç saat sonra üç binayı da göstericilerden temizlediği belirtiliyor.

Olaylar sırasında Sao Paulo kentinde olduğu belirtilen Devlet Başkanı Lula Da Silva, düzenlediği basın toplantısında yaşananlardan Bolsonaro’yu suçladı ve başkentteki güvenlik zaafını eleştirdi.

Lula, yetkililerin faşist ve fanatiklerin tahriplerine izin verdiğini belirtti.

Brezilya Devlet Başkanı, “Fanatik Naziler, fanatik Stalinistler olarak niteleyebileceğimiz bu vandallar bu ülkenin tarihinde daha önce hiç yapılmayanı yaptılar. Bütün bu insanlar bulunacak ve cezalandırılacak” dedi.

TV kanalları çok sayıda kişiyi elleri bağlanmış halde binalardan çıkarılırken gösterdi.

Amerika yaşananları kınadı.

Başkan Joe Biden da Twitter mesajında, Brezilya’da demokrasiye ve iktidarın barış içinde transferine saldırıyı kınadığını belirtti.

ABD Başkanı, Brezilya’nın demokratik kurumlarına desteklerinin tam olduğunu kaydetti ve Devlet Başkanı Lula Da Silva’yla çalışmaya devam etmeyi dört gözle beklediğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, olaylar başladıktan kısa süre sonra 'saldırılara bir an önce son verilmesi' çağrısında bulunmuştu.

Bolsonaro destekçilerinin önemli bir bölümü, Ekim’deki seçimleri Lula Da Silva’nın kazandığına inanmıyor.

Bolsonaro, kanıt ortaya sunmadan seçimlerin sonucunu sorgulamış, sonuçları tanıdığını açıklamamış ve resmi devir teslim törenine katılmayarak Amerika’nın Florida eyaletine gitmişti.

Bolsonaro destekçilerinin kritik binaları basmaları sonucu ortaya çıkan görüntüler, Amerika’da 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınını hatırlattı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan da Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, Amerika’nın Brezilya’daki demokrasiye zarar verecek her çabayı kınadığını belirtti ve Brezilya’nın demokratik kurumlarına desteklerinin sarsılmaz olduğunu kaydetti.

Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador da, 'muhafazakar darbe girişimi' olarak nitelediği gelişmeleri kınadı.

Obrador, Lula'nın yalnız olmadığını, Meksika'daki yenilikçi güçler, Meksika, Amerika kıtası ve tüm dünyanın yanında olduğunu kaydetti.

Avrupa'dan tepkiler

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da, Bolsonaro'nun radikal destekçileri tarafından Kongre binasının basılmasını kınadı.

Scholz Twitter hesabından yaptığı açıklamada, demokratik kurumlara yönelik şiddet içeren saldırıların demokrasiye yönelik bir saldırı olduğunu ve buna müsamaha gösterilemeyeceğini ifade etti. Başbakan Scholz, olayları "korkunç görüntüler" olarak tanımladı.

Dışişleri Bakanı Baerbock da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Brezilya'da yaşananların "demokrasiye yönelik korkakça ve vahşi bir saldırı" olduğunu söyledi. Baerbock, Almanya’nın Brazilya halkı, demokratik kurumları ve 1 Ocak'tan bu yana görevde olan yeni seçilmiş Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, Brezilya halkının isteğine ve demokratik kurumlarına saygı duyulması gerektiğini belirtti.

Macron, Fransa’nın Lula’ya sarsılmaz desteğini yineledi.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG