Erişilebilirlik

Brezilya'da Seçime Katılım Ortalamanın Altında Kaldı


CARACAS - Türkiye’deki seçimler için sandıkların kurulduğu tek Latin Amerika ülkesi olan Brezilya’da oy verme işlemi dün akşam sonlandı. Güney Amerika ülkesinde seçimlere katılım oranının, genel ortalamanın çok daha altında kaldığı bildiriliyor.

Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu verilerine göre toplamda 581 seçmenin bulunduğu Brezilya’da Cumartesi saat 09:00’da başlayan oy verme işlemi, Pazar günü yerel saatle 21:00'de sona erdi.

Brezilya’da kurulan sandıklarda, Sao Paulo Başkonsolosu Gürsel Evren ve başkent Brasilia’da Büyükelçi Halil İbrahim Akça'nın kullandıkları oylar, Türkiye’deki bir seçim için Latin Amerika’dan kullanılan ilk oylar olması nedeniyle kayıtlara geçti.

VOA Türkçe’nin Sao Paulo’daki sandıkta bulunan Türkiye Gönüllüleri Brezilya Koordinatörü Sibel Konu ve müşahit olarak görev yapan Gürkan Bal’dan edindiği bilgilere göre 139’u Sao Paulo’da, 33’ü de Brasilia’da olmak üzere toplamda 178 adet oy kullanıldı ve katılım oranı yüzde 30,63’te kaldı.

Böylece Brezilya’da ilk kez yapılan seçimlere katılım oranı, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) en son Pazar gecesi 22:00’de güncellediği yurt dışı seçmen katılım oranı olan yüzde 48,79’un oldukça altında kaldı.

VOA Türkçe’nin konuştuğu Brezilya’da yaşayan Türkler, yüzölçümü Türkiye’nin 11 katına yakın olan Brezilya’da yalnızca iki seçim noktasının kurulmuş olmasının sandıklara erişimi zorlaştırdığına, çok sayıdaki seçmenin zaman veya yüksek ulaşım maliyetinden dolayı oy vermeye gidemediğine dikkat çekti.

Oy verme işleminin olaysız ve sakin geçtiğini söyleyen Gürkan Bal, sandık başına giden seçmenler arasında Arjantin, Şili, Ekvador ve Kolombiya’dan Brezilya’ya gelen seçmenlerin de olduğunu söyledi.

Görevliler oyların bu akşam Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla Türkiye’ye gönderileceğini belirtti.

“Brezilya’ya gelen yurttaşların çoğu vasıfsız göçmen işçi”

Brezilya’da yeminli tercüman olarak çalışan Ermeni asıllı Türk vatandaşı Krikor Küçükütücü, Brezilya’da sandıkların kurulmasıyla 42 yıl sonra ilk defa bir seçimde oy kullanabildiğini, onu sandığa götüren motivasyonun Türkiye’deki durumun düzelmesine katkı yapma isteği olduğunu söyledi.

Türk vatandaşı olan eşinin de ilk kez oy kullandığını anlatan Küçükütücü, Brezilya’daki Türk nüfusun son yıllarda arttığına ve dağınık olduğuna dikkat çekti.

Yeminli tercümanlık yapan Küçükütücü, Brezilya’nın Türk vatandaşlarından vize talep etmemesi, Amerika kıtasında yer alması gibi sebeplerden dolayı Türkiye’de ciddi sosyoekonomik sorunlar yaşadığı için yurt dışına çıkmak isteyen dar gelirli, üniversite okumamış ya da herhangi bir konuda uzmanlaşmamış kesimler tarafından son zamanlarda daha çok tercih edildiğini söyledi.

İşinden dolayı göçmen profili hakkında bilgi sahibi olduğunu kaydeden Küçükütücü “Google çevirisiyle anlaşmaya çalıştığı Brezilyalı kadınlarla evlenmek için gelenler de var, Brezilya’dan ABD’ye ya da Kanada’ya geçmek için yasadışı yollar arayanlar da. Bir de başta Sao Paulo’da olmak üzere sayıları hiç azımsanmayacak kadar Türkiyeli dini tarikatlar ve gruplar mevcut. Benim tahminim Brezilya’daki Türklerin çoğunluğu Cumhur ittifakını destekliyor” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG