Erişilebilirlik

Brüksel Terör Kurbanlarını Andı


Saldırılarda hayatını kaybedenlerin anısına AB kurumlarına çok yakın bir mesafeye dikilen anıt çiçeklerle donatıldı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de geçen yıl 22 Mart’ta düzenlenen çifte terör saldırısında yaşamlarını yitiren 32 kişi, düzenlenen törenlerle anıldı.

Avrupa Birliği, NATO gibi uluslararası kurumlara ev sahipliği yapan Brüksel, bundan tam bir yıl önce düzenlenen çifte terör saldırısında yaşamlarını yitirenleri andı. Zaventem Havalimanı’nda, hemen ardından Avrupa Birliği kurumlarına yakın mesafedeki Maelbeek metro istasyonunda gerçekleştirilen terör saldırılarında 32 kişi hayatını kaybederken 300’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Saldırılara, her ne kadar Paris’teki saldırılar sonrasında kendi başına gelebileceğinin bilincinde de olsa, hazırlıksız yakalanan Brüksel, geçen bir yılda yaralarını sarmaya çalıştı. Bunda da büyük ölçüde başarılı olduğu söylenebilir.

Bugün saldırı noktalarında düzenlenen anma törenleri ülkenin acısının hala taze olduğunu ancak geleceğe bir yıl öncesine oranla daha güvenle baktığını ortaya koyan mesajlar içeriyordu.

Törenlere katılım en üst düzeydeydi. Saldırıların gerçekleşme anlarında, yerel saatle 07:58’de Zaventem’de, 09:11’de ise Maelbeek’te düzenlenen törenlerde Belçika siyasetinin önde gelen isimlerinin yanı sıra Belçika Kralı Philippe ve Belçika Kraliçesi Mathilde de hazır bulundu. Kral Philippe, saldırılarda hayatını kaybeden ya da yaralananların yakınlarının ölümcül çılgınlığa onurla karşılık verdiklerinin altını çizerek, “Toplumumuzu daha insancıl ve adil hale getirmek her birimizin sorumluluğu” dedi.

Bu tür törenlerde genelde bir dakikalık saygı duruşu kaçınılmaz olsa da Brüksel’de farklı bir yaklaşım sergilendi. Teröre direnme, terörün empoze etmek istediklerine karşı koyma, hayatın normal akışını savunma ve dayanışma göstergesi olarak bir dakikalık saygı duruşu bir dakikalık gürültüye dönüştürüldü. Toplu taşım araçları başta olmak üzere otomobiller bir dakika boyunca korna çalarken, insanlar tepkilerini alkışlayarak gösterdi.

Saldırılar sonrasında en çok eleştirilen isimler arasında yer alan Belçika Başbakanı Charles Michel de mesajında, “Bugün saldırıların kurbanlarını anıyoruz. Hepimiz birlik olarak kalmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Saldırılarda yaşamlarını yitirenlerin anısına, Avrupa Birliği kurumlarına yakın bir mesafeye dikilen anıtın açılışına Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker de katıldı.

Saldırıların hemen ardından, herhangi bir resmi organizasyon olmaksızın, toplanma ve anma mekanı haline gelen şehrin merkezindeki borsa binasının önündeki alan bugün de insanlarla doldu taştı. Şehrin üç farklı noktasından başlayan ve Borsa’da sona erecek barış yürüyüşüne de binlerce kişi katıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG