Erişilebilirlik

Brüksel’de Terör Operasyonu


Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen operasyona helikopter destekli özel müdahale birimlerinin de dahil olduğu onlarca polis katıldı.
Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen operasyona helikopter destekli özel müdahale birimlerinin de dahil olduğu onlarca polis katıldı.

Terör tehdidini yakından hisseden Belçika’nın başkenti Brüksel’de dün çatışma çıktı. Operasyon başlatan polis bir şüpheliyi öldürürken iki şüpheli kaçmayı başardı. Arama çalışmaları sürüyor

Belçika ve Fransa polisinin 13 Kasım’daki Paris saldırılarıyla ilgili olarak düzenlediği bir operasyon sırasında çıkan çatışmada dört polis yaralanırken bir şüpheli öldürüldü. İki şüpheli ise kaçmayı başardı. Başkent Brüksel’in Forest semtinde öğleden sonra başlayan ve insan avına dönüşen operasyon başladığında akıllara güvenlik birimlerinin Paris’te 130 kişinin ölümüne neden olan saldırıların kilit isimlerinden olan ve bir türlü yakalanamayan Salah Abdeslam’ın izine rastlanmış olabileceği gelse de operasyon sonunda yapılan açıklamada operasyonun hedefinin ve öldürülen şüphelinin Abdeslam olmadığı bildirildi.

Belçika Federal Savcılığı bugün yaptığı açıklamada çatışmada öldürülen şüphelinin 35 yaşındaki Mohamed Belkaid olduğunu duyurdu. Belkaid’in Belçika’da yasa dışı olarak yaşadığı ve Cezayirli olduğu da savcılık tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor. Şüphelinin Belçika polis kayıtlarında 2014’te gerçekleştirilen bir hırsızlık olayıyla bağlantılı olarak ismi bulunsa da terör bağlantısına ilişkin bir kayda rastlanmadı.

Kayıtlarda bu yönde bir bulguya rastlanmasa da Belkaid’in öldürüldüğü dairede polise ateş açılan Kalaşnikof tipi bir otomatik tüfek, IŞİD bayrağı ve Salafiler'le ilgili bir kitabın yanı sıra çok sayıda mermi bulunması terör bağlantısının kurulması sonucunu doğurdu.

Dün öğleden sonra çıkan çatışma, Forest’de sahte isimle kiralanan bir daireye kontrol amaçlı girmeye çalışan güvenlik birimlerine içeriden Kalaşnikof tüfekle ateş açılması üzerine çıktı. Çatışmanın ilk aşamasında üç polis yaralandı. Polise ateş açılması üzerine bölgeye helikopter destekli özel müdahale birimleri gönderildi. Olay yerinin etrafında çok geniş bir güvenlik çemberi oluşturan polis bazı sokaklara giriş çıkışı yasaklarken bölgede bulunun kreş ve okullardaki öğrenciler de güvenlik altına alınarak dışarı çıkmaları engellendi.

Abdeslam’ı değil geçtiğimiz aylarda Paris saldırılarıyla ilgili olarak düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve bazılarının tutukluluk hali süren 11 kişinin yakın çevresiyle ilgili olduğu belirtilen operasyonun ilerleyen aşamalarında yine silahlar devreye girdi ve çıkan çatışmada bir polis daha yaralandı.

Operasyon yaklaşık beş saat sürdü. Belçika Federal Savcılığı, Forest’deki Dries sokağında girilmeye çalışılan dairede bir şüphelinin öldürüldüğünü açıkladı. Operasyon sonrasında bir açıklama yapan Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, yaralanan dört polisten birinin Fransız olduğunu belirtti.

Geniş çaplı operasyona rağmen kaçmayı başaran iki şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyonlar ise sürüyor. Çatışmaya rağmen Belçika terör tehdidi seviyesini dört üzerinden üçte tutmayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG