Erişilebilirlik

Amerikalı Rahip Brunson’a Ev Hapsi


Terör ve casusluk suçlamalarıyla iki yıldır cezaevinde tutulan Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın ev hapsinde tutulmasına karar verildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre 50 yaşındaki Brunson, cezaevinden çıkartılarak evde tutulacak. Ancak rahibin hapisten çıkarılıp ev hapsine alınmasına dair bir takvim açıklanmadı.

Brunson, yakalandığı 2016 yılı Aralık ayından bu yana cezaevinde tutuluyor.

Amerikalı rahip, “terör örgütüne üye olmadan örgüt adına suç işlemekten” suçlu bulunması durumunda 15 yıl hapis cezası alabilir. Terör örgütleri olarak PKK ve Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sorumlu tuttuğu ve terörist ilan ettiği Fethullah Gülen yapılanması bulunuyor. Buna ek olarak Brunson’ın casusluktan suçlu bulunması halinde ek 20 yıl ceza alması da gündemde.

Brunson suçlamaları reddediyor.

Dava NATO müttefiki iki ülke Amerika ve Türkiye arasında gerilime neden olmuş durumda. Başkan Donald Trump sürekli olarak Brunson’ın serbest bırakılmasını istiyor.

Trump geçen hafta attığı tweet mesajında Brunson’ın tutuklu olmasını ‘tamamen rezillik’ olarak nitelemişti. Trump, “Yanlış bir şey yapmadı ve ailesinin ona ihtiyacı var” ifadelerini de kullanmıştı.

Brunson’ın davası kısa süre önce Trump’la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon konuşmasında ele alınan konulardan biriydi.

Son duruşmada mahkeme Brunson’ın tutukluğunun devamına karar vermiş ve bir sonraki duruşmayı 12 Ekim’e ertelemişti.

XS
SM
MD
LG