Erişilebilirlik

‘Bu Yıl Türkiye'ye 4 Milyon Alman Turist Gitmesi Bekleniyor’


Berlin’de düzenlenen ve turizm sektörünün en önemli fuarı konumundaki Uluslararası Berlin Turizm Fuarı (ITB) kapılarını ziyaretçilere açmaya hazırlanıyor. 7–11 Mart tarihleri arasında açık olacak fuar öncesinde gelen sinyaller, son yıllarda siyasi krizler ve terör saldırıları nedeniyle kan kaybı yaşayan Türkiye turizminin 2018 yaz sezonunda çok güçlü bir şekilde geri döneceğini gösteriyor. Sektör temsilcileri, başta Almanya olmak üzere Avrupalı turistlerin yeniden Türkiye'yi tercih etmeye başladıklarını ve rezervasyon rakamlarında ‘büyük bir yükseliş’ gözlemlendiğini vurguluyorlar.

Türk ekonomisinin en önemli gelir kalemlerinden biri olan turizm sektöründe Almanlar 2015 yılına kadar en büyük turist grubunu oluşturuyordu. Ancak son iki yıl içerisinde yaşanan terör saldırıları, 15 Temmuz darbe girişimi, Alman vatandaşlarının tutuklanması ve Alman basınında çıkan Türkiye ile ilgili olumsuz değerlendirmeler ile tırmanan iki ülke arasındaki kriz nedeniyle 2015’de 5,4 milyon olan Alman turist sayısı, 2016'da 3,7 milyona, geçen yıl ise 3,4 milyona düştü.

"En az 4 milyon Alman turistin Türkiye'ye gitmesi bekleniyor"

ITB öncesinde bir açıklama yapan Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, yüzde 70 oranında artış gösteren erken rezervasyon rakamlarından yola çıkarak, bu yıl Türkiye'ye en az 4 milyon Alman turistin gitmesinin beklendiğini duyurdu. Rezervasyonlarda haftalardır artış saptandığını açıklayan Fiebig, fiyat-kalite dengesinin özellikle aileleri Türkiye’deki tatil beldelerine çektiğini söyledi. Fiebig, Alman turistlerin sayısının daha da artmasının, "Türkiye’nin yeniden sükunete kavuşmasına ve ikili ilişkilerde başka gerilimler yaşanmamasına bağlı olduğunu" ifade etti.

Dünyanın en büyük tur operatörü olan Alman TUI de, Türk turizminde terör saldırıları ve darbe girişimi sonrasında yaşanan düşüşün ardından tatilcilerin Türkiye'yi yeniden keşfetmeye başladıklarını bildirmişti. Şirketin CEO'su Fritz Joussen, "Şu anda Almanya‘dan Türkiye'ye yapılan rezervasyonlar geçen yıla oranla yüzde 50 artmış durumda" şeklinde bir açıklama yapmıştı.

1990’lı yıllara birlikte yıllık ortalama 35 milyon yabancı turist ağırlayan Türkiye, resmi verilere göre 2016'da 11 milyon turist ve sekiz milyar dolar gelir kaybı yaşadı. 2017 yılında Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısının yeniden yükseldiği ve 32 milyon 400 bini bulduğu tespit edildi.

Fuara Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katılacak

Her yıl turizm sezonu öncesi en önemli belirleyici unsurlardan biri olarak gösterilen ITB Berlin fuarına bu yıl Türkiye'den yoğun bir katılım olması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da fuara katılacak isimler arasında. 5 kıta ve 180'den fazla ülkeden 109 bini ticari ziyaretçi olmak üzere toplam 160 bin kişinin katılması beklenen fuarda Türkiye 3 bin metrekareyi aşkın bir alanda temsil edilecek.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG