Erişilebilirlik

Buldan: “Hedefimiz 100 Vekil Sayısına Ulaşmak”


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Hedefimiz parlamentoda en az 100 vekil sayısına ulaşmaktır. Emek ve Özgürlük İttifakımızla, Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakımızla, kadın ve gençlik ittifakımızla Meclis’te en geniş ve güçlü temsiliyeti sağlamak için bu hedefimize kesinlikle kilitlenerek çalışacağız. Sayımızın da sesimizin de sözümüzün de güçlü olduğu bir parlamento, halkın gerçek meclisine dönüşecektir” dedi.

Buldan: “Hedefimiz 100 Vekil Sayısına Ulaşmak”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

HDP grubu, bugün TBMM’de 14 Mayıs’taki Genel Seçim öncesinde son kez buluştu; kürsüde Pervin Buldan vardı. Grup toplantısı, Anayasa Mahkemesi’nde parti aleyhine kapatılması talepli davada Buldan ve HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar’ın 11 Nisan’da sözlü savunmada bulunması öncesinde sonuncu oldu.

AYM kapatma kararı verirse, seçime Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) logosuyla girecek HDP’nin gelecek dönem TBMM’de varlığı olmayacak. Aksi takdirde 14 Mayıs sonrasında mecliste yeniden HDP grubu oluşturulması gündeme alınabilecek.

Pervin Buldan da bugünkü grup konuşmasında, “Yeni dönemin en güçlü sözü, en güçlü grubu olarak yine burada, bu kürsüde olacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Öyle güçlü geleceğiz ki, bu salonlara sığmayacağız. Sesimiz de sözümüz de bu salonlardan dışarı taşacak ve her yere ulaşacak, her yerde bizim sesimiz yankılanacaktır. Evet, hep buradaydık. Burada olmaya devam edeceğiz. Yine buradayız. Yeşil Sol Parti’deyiz. Türkiye’nin yeni ve güçlü umudu, cesareti, değişim ve çözüm gücü olan Yeşil Sol Parti’deyiz. Yeşil Sol’un ağacının köklerini daha derinlere salmak, her bir dalında çiçek açmak için geliyoruz. Ve diyoruz ki; köklü bir ağaçta dal eksik olmaz ve kökü derinde olan bir ağaç asla rüzgarlardan korkmaz! Biz de korkmuyoruz, korkmayacağız, direndik direneceğiz vardık var olacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” mesajını verdi.

AKP ve MHP’nin kriz düzeni kurduğunu ancak yurttaşlar için başka bir yol olduğunu söyleyen Buldan, “AKP-MHP iktidarının ülkeye yaşattığı kara kışın ömrü de sandıklardaki Yeşil Sol Baharı’na kadardır. Baharda bitecekler, baharda gidecekler. Halkı tebaa olarak gören, kamu kaynaklarını babalarının parası gibi hoyratça kullanan, ülkeyi haramilerin ve 5’li çetelerin çiftliğine dönüştüren, doğayı kevgire çeviren bu arsızlık ve hırsızlık düzenine kesinlikle son vereceğiz. AKP-MHP iktidarından bıkan, yeter artık diyen tüm yurttaşlarımıza bu kürsüden bir kez daha sesleniyorum: Gelin, size parmak sallayan, hakaret eden, hiçbir talebinizi dikkate almayan bu tehdit ve baskı düzenini bir daha geri dönmemek üzere hep birlikte sandıklara gömelim. Gitsinler bir daha geri dönmesinler. Kürt’ünden Alevi’sine, Ermeni’sinden Süryani’sine, Êzidî’sine, Roman’ın dan Pomak’ına, Laz’ına kadar bu kadim toprakların her bir inancı, kimliği ve rengi bu ülkeden alacaklıdır. Demokrasi alacağımız var, barış alacağımız var, özgürlük alacağımız var. Alınteri alacağımız var. Demokratik yeni bir anayasa alacağımız var. Anadil alacağımız var. 14 Mayıs seçimleri bu nedenle hem kritik hem tarihi aynı zamanda çok önemlidir. Sadece bir seçim değildir; yaşayacağımız düzeni ve geleceği hep birlikte belirleyeceğimiz bir tarihtir aynı zamanda” diye konuştu.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG