Erişilebilirlik

Bütçe Kesintileri Emeklileri de Vurdu


Bütçe Kesintileri Emeklileri de Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00
Linki indirmek için
Beyaz Saray’ın açıkladığı yeni bütçe planı, emeklilerin maaşlarında kesintiye gidilmesini öngörüyor. Bütçe planı, sosyal güvenlik maaşlarında hayat pahalılığı ayarlamalarına kısıtlama getiriyor. Bazı muhafazakarlar planın hükümetin milyarlarca dolar tasarruf yapmasını sağlayacağını savunurken kimileri hayat pahalılığından en çok etkilenenlerin omuzlarına ağır ve haksız bir yük bineceğini söylüyor.

Sosyal güvenlik maaşı olan 58 milyon Amerikalı’nın çoğu sabit gelirle yaşıyor.

Kan Dennison, “Pahalılık artıyor. Bununla başa çıkmak için yapabileceğiniz çok şey yok,” diyor.

Maryland eyaletinde yaşayan Kay Dennison, aylık emekli maaşının enflasyona karşı artmaması durumunda elinde avucunda ne varsa kaybetmekten korkuyor: “Herşey çok pahalı. 40 yıldır aynı evde yaşıyoruz ama hala konut kredisi borcumuz var. Evimi kaybedebilirim.”

Yıllık hayat pahalılığı ayarlarının değişmesi, önümüzdeki 10 yıl içinde hükümete 130 milyar dolar kazandırabilir. Ancak emeklilerin haklarını savunan bir örgüt, yeni formül uyarınca ortalama emekli maaşlarının beş yıl sonra 220, 20 yıl sonraysa 862 dolar azalacağını bildiriyor.

Ekonomi Politikaları Enstitüsü’nden iktisatçı Monique Morrissey’e göre zaten az olan ortalama aylık bin 200 dolarlık emekli maaşlarını azaltmak, en zor durumdakileri hedef alıyor: “Yaşlılar arasında yoksulluk oranı daha yüksek. Az gelirli bu kişiler sağlık için ceplerinden daha fazla para harcamak zorunda kalıyor, tasarruflarını tüketiyorlar. Emekliler, bu gibi kesintilerin hedef alacağı son kişiler olmalı.”

Amerika’da yaşlıların sayısı arttıkça sosyal güvenliğe ayrılan gelir giderek düşüyor. Muhafazakar iktisatçılara göre sosyal güvenlik programını ayakta tutmak için daha çok kesinti gerekiyor.

İktisatçı Charles Konigsberg, halkın ya sosyal güvenlik katkısını arttıracağını ya da maaş kesintilerine katlanacağını söylüyor: “Bu sorunlar, hemen ele alınırsa çözülebilir. Ancak uzun süre beklersek zaman içinde harcamalar büyüyeceği için sorunu çözmek daha zor olacak.”

Emekli eğitimci Virginia Levy, şanslı olanlardan. Aylık sosyal güvenlik çeklerine öğretmen maaşını da ekleyebiliyor: “Gelecek nesiller için kaygılanıyorum. Çocuklarım 40 yaşın altında. Onlar emekli olurken sosyal güvenlik maaşları bizimkilerden çok daha az olacak.”

Monique Morrissey’e göre, değişiklikler herkesi etkileyecek: “Herkes sosyal güvenliğin sadece yaşlılar için olduğunu düşünüyor, kesilen maaşların gelecekte günümüz gençlerini etkileyeceğini anlamıyorlar. Hayat pahalılığı ayarlamalarının şimdi değişmesi hem yaşlıları hem de gençleri etkileyecek.”

Başkan Obama’nın bütçe tasarısı, yaşlıların yararlandığı sağlık hizmetleri programı Medicare’de de kesinti öneriyor. Ancak önümüzdeki yıl yapılacak ara seçimler göz önünde bulundurulduğunda Kongre’nin bütçeyi bazı değişiklikler yapmadan onaylaması beklenmiyor.
XS
SM
MD
LG