Erişilebilirlik

"Buzullar Tahminlerin Üzerinde Hızla Eriyor"


Grönland buzulları da yaz aylarında tahminlerin üzerinde bir hızla eriyor.
Grönland buzulları da yaz aylarında tahminlerin üzerinde bir hızla eriyor.

Mısır’ın Şarm El Şeyh şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi COP27 kapsamında yayınlanan bir raporda, buzulların erime hızına dikkat çekildi. Rapora göre 2050 yılına kadar Kuzey Kutbu’nda belirli bölgelerde yaz aylarında buzul tabakası kalmayacak.

Raporda sadece bu yıl bile Antarktika’nın doğu bölgesine düşen yağmurların ve havadaki ısınmanın sıradışı değerlerde olduğuna dikkat çekildi. Sadece kutup bölgeleri değil dünya genelinde yaz aylarında küresel ısınmanın etkisi nedeniyle buzul bölgelerinin eridiği vurgulanıyor. Yaz aylarında Alp dağlarındaki buzul örtüsünün yüzde 5 daha fazla erime gösterdiğinin tespit edildiği belirtiliyor.

Uluslararası Kriyosfer İklim Girişimi Araştırma Grubu verilerine göre de bu yıl Grönland’da rekor düzeyde buzul erimesi tespit edildi.

Dünyada hava sıcaklıklarının en fazla arttığı 8 yılın ardından buzullardaki erimenin uzmanların beklentilerinin üzerinde olduğuna dikkat çekiliyor.

Uzmanlar küresel ısınmanın etkilerinin daha da kötüleşmemesi için karbon salınımlarının 2050 yılına kadar sıfıra kadar düşürülmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Ancak bu hedefe ulaşılıp ulaşılamayacağı konusunda ciddi soru işaretleri bulunuyor. Bilimadamları bu hedefe ulaşılabilse bile mevcut buzulların erimesinin ancak 2040-2080 yılları arasında durabileceğini belirtiyor.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG