Erişilebilirlik

California'da Sağlık Personeli Sıkıntısı Yaşanıyor


Amerika’nın California eyaletinde artan Corona virüsü vakaları nedeniyle bazı hastanelerin tamamen dolduğu ifade ediliyor. Ayrıca 8 ayrı hastaneye doktor ve hemşire sıkıntısı nedeniyle takviyede bulunulduğu belirtildi.

California eyaletinden gelen talep üzerine 160 civarında tıbbi personelin yoğun bakımlarda görevlendirilmek üzere bölgeye gönderildiği belirtildi. Tıbbi personel takviyesinde bulunulan hastaneler arasında Adventist Health Lodi Memorial ve Eisenhower Health Hospital da bulunuyor.

Bu iki hastanede yeni hastalar için yer olduğu, ancak doktor ve hemşire eksiği bulunduğu kaydedildi.

California Hastaneler Birliği CEO’su Carmela Coyle, yaptığı açıklamada, ''hastaneler yetersiz'' deyince insanların aklına sadece yatak sayısının geldiğine, oysa asıl eksiğin sağlık çalışanları olduğuna dikkat çekti.

California’da Çarşamba ve Perşembe günü yaklaşık 20 bin yeni Corona virüsü vakası görülürken iki günde 258 kişi hayatını kaybetti.

Coyle, yapılan istatistiksel hesaplamalara göre hastanelerin mevcut Corona virüsü vakalarının 4 katı kadar hastaya daha hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Eisenhoweer Health Hastanesi Başhekimi Dr. Alan Williamson da hastanede yatak kapasitesinin yüzde 80’inin dolu olduğunu, ancak sağlık personelinin yüzde 100 kapasiteyle çalıştığını söyledi.

San Joaquin ilçesindeki 7 hastanede doluluk oranı yüzde 71 iken yoğun bakımlardaki doluluk oranının yüzde 121’e ulaştığı, Travis Hava Üssü’nde görevli askeri sağlık personelinden 20 doktorun bölgeye destek amacıyla gönderildiği belirtiliyor.

Yaklaşık 40 milyon kişinin yaşadığı Los Angeles ilçesinde de yoğun bakımlardaki doluluk oranının en yüksek seviyeye ulaştığı ifade ediliyor.

California Hemşireler Birliği Başkanı Zenei Triunfo-Cortez, salgın öncesinde sağlık personeli eksiğinin bulunduğunu, salgının bu durumu daha da kötüleştirdiğini söyledi. Cortez, bunun hastaneler için bir ders olması gerektiğini ve personel sayılarını normal zamanda da arttırma gerekliliğinin anlaşılmış olduğunu söylüyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG