Erişilebilirlik

California Valisi Sınırdan Askerleri Çekiyor


California Valisi Gavin Newsom

California Valisi Gavin Newsom Amerika-Meksika sınırındaki 360 eyalet askerini geri çekmeye hazırlanıyor.

Los Angeles Times gazetesi ve yerel basına göre Vali Newsom’ın Salı günkü Eyaletin Durumu konuşmasında Ulusal Muhafızlara yeni bir görev vereceğini böylece muhafızların “siyasi tiyatroda” yer almayacağını söylemesi bekleniyor.

Benzer bir hareket New Mexico Valisi Michelle Lujan Grisham’dan gelmişti. Grisham geçen hafta eyaletin Meksika’yla sınırında konuşlandırılmış Ulusal Muhafızlar’ın çoğunun geri çekilmesini emretmiş ve Başkan Donald Trump’ın sınırda kriz yaşandığı şeklindeki görüşünü reddetmişti.

Demokrat Grisham Trump’ın sınırda göçmen krizi olduğu yönündeki söylemlerini “maskaralık” olarak da nitelemişti. Söz konusu askerler Cumhuriyetçi eski New Mexico Valisi Susana Martinez tarafından Trump’ın isteği üzerine sınıra geçen yıl gönderilmişti.

California Valisi Newsom’un, sınırdan geri çekeceği askerleri orman yangınlarıyla ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede görevlendireceğini açıklaması bekleniyor.

Trump, yasa dışı göçmenler nedeniyle Meksika sınırında duvar inşa edilmesini istiyor ve bunu önceliği haline getirmiş durumda. Trump, bunun için bütçede 5,7 milyar dolar pay talep ediyor. Demokratlar ise buna karşı çıkıyor. Kongre’deki Demokratlar ile Cumhuriyetçiler duvar konusunda bir uzlaşmaya varmak için müzakereler yürütüyordu ancak müzakereler de son gelen haberlere göre durmuş durumda.

15 Şubat’a kadar iki taraf arasında bir uzlaşmaya varılamazsa hükümetin bir kez daha kısmen kapanması söz konusu.

Hükümet duvar anlaşmazlığı nedeniyle kısmi olarak 22 Aralık’ta kapanmış, 35 gün sonra müzakereler için 3 haftalığına açılmıştı.

Hükümetin kısmi kapanmasından 800 bin kamu çalışanı etkilenmişti.

Trump sınır kenti El Paso’da miting düzenleyecek

Bu arada Başkan Donald Trump duvara destek arayışları çerçevesinde bugün Teksas eyaletinin Meksika’yla sınır kenti El Paso’da miting düzenleyecek.

Demokratlar’ın 2020 başkan adaylarından biri olması beklenen Beto O’Rourke da kentte duvar karşıtı bir mitinge katılacak.

XS
SM
MD
LG