Erişilebilirlik

Cameron: ‘IŞİD Bizi Yıldıramaz’


IŞİD’in Pazar günü yayınlanan 10 dakikalık video kaydında, İngiliz ajanı olmakla suçlanan beş kişi başlarından vurularak infaz ediliyor. Başbakan Cameron, videonun aslında IŞİD'in etki alanını kaybettiğinin ve IŞİD'e karşı sempati duyanların da giderek azaldığının bir göstergesi olduğunu söyledi. Başbakan, “Bu bir umutsuzluk işareti” dedi.

İngiliz cihatçılarla eşleştirilecek

İngiltere güvenlik ve istihbarat birimleri, IŞİD tarafından yayınlanan videodaki İngiliz aksanlı IŞİD militanıyla erkek çocuğunun kimliklerini tespit etmeye çalışıyor. İstihbarat yetkilileri, videonun içeriğinin, ingiltere'den Irak ve Suriye'ye gittiği tespit edilen kişilerin sesleriyle eşleştirilerek incelenmekte olduğunu bildirdi.

Başbakan David Cameron'a yönelik tehdit de içeren 10 dakikalık video kaydı henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Videoda IŞİD, Cameron’un Suriye ve Irak’ta örgütün hedeflerini bombalamasını eleştiriyor. IŞİD videosunda İngiltere’nin ele geçirileceği ve Şeriat uygulanacağı tehdidi tekrarlanıyor.

Maskeli cihatçı Siddhartha Dhar mı?

Videoda silah tutan maskeli kişinin, 2014 yılında tutuklanan ve kefaletle serbest bırakılan ancak bir süre önce Suriye'de ortaya çıkan İngiliz cihatçı Siddhartha Dhar olabileceği yönünde spekülasyon yapılıyor.

Siddhartha Dhar, Ebu Rumaysah olarak da biliniyor. Kızkardeşi Konika Dhar, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye yaptığı açıklamada video kaydındaki sesi ilk duyduğunda kardeşine ait olduğunu düşündüğünü, ancak daha sonra tekrar dinlediğinde onun olduğuna ait şüpheleri bulunduğunu belirtti.

Radikal İslamcı aşırılık yanlısı El-Muhacirun grubunun üst düzey bir üyesi ise BBC'ye ses kaydının kesinlikle Siddhartha Dhar'a ait olduğunu söyledi.

Dedesi torununu tanıdı

İngiliz Channel 4 Televizyonu, Londra'nın güneyinde yaşayan Sunday Dare adlı bir kişinin videodaki çocuğun torunu İsa Dare olduğunu ve kızı tarafından geçen yıl Suriye'ye götürüldüğünü söylediğini belirtti.

İngiltere'yi yıldıramazlar

İngiltere Başbakanı David Cameron, IŞİD'in İngiltere'den nefret ettiğini çünkü İngiltere'nin halkı ile birlikte çok inançlı, çok uluslu, barışçı, hoşgörülü, demokratik bir ülke olduğunu ve kimsenin İngiltere'yi yıldıramayacağını söyledi.

Son IŞİD videosunda İngiliz ajanı olmakla suçlanan beş kişinin, casusluk yaptıklarını, Suriye’de örgütün başkent ilan ettiği Rakka yakınlarındaki bölgelerde film ve fotoğraf çektiklerini itiraf ettikleri görülüyor. Beş kişi bunu para karşılığında yaptıklarını da söylüyor. Beşi de turuncu tulumlar giyen kişiler, beş maskeli ve silahlı IŞİD militanının önünde diz çökmüş görünüyor. Videonun sonunda militanlar İngiltere’ye tehditler savurduktan sonra ajan olduğunu söyledikleri beş kişiyi vurarak öldürüyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG