Erişilebilirlik

Candida Auris Mantarı ABD'deki Hastanelerde Yayılıyor


Candida auris
Candida auris

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ölüme yol açabilecek Candida Auris mantar enfeksiyonlarının, Amerika'daki hastane ve bakımevlerinde hızla yayıldığını, 2020 ve 2021 yılları arasında enfeksiyon vakalarının sayısının yaklaşık iki kat arttığını bildirdi.

CDC araştırmacılarının hafta başında tıp dergisi Annals of Internal Medicine'de yayınladığı rapora göre, Candida Auris mantar enfeksiyonları vakaları, 2018'de 330'ken 2019'da yüzde 44 artarak 476'ya yükseldi. Vakalar, 2020'de yüzde 59 artarak 756'ya, 2021'deyse yüzde 95 artarak bin 471'e çıktı.

Bir başka kaygı verici unsur, 2021 yılında, Candida Auris enfeksiyonlarının tedavisinde en çok kullanılan ekinokandin sınıfı ilaçlara direnç gösteren vaka sayısının, 2021'de üç kat artması oldu.

Antibiyotik kullanımına rağmen iyileşmeyen titreme eşlikli yüksek ateş seyri, Candida Auris enfeksiyonu belirtisi olabilir.

CDC raporu, ağır hastaların, suni solunum cihazı gibi tıbbi cihazlara bağlı olanların, çok uzun süre hastanede yatan ya da sık sık hastaneye kaldırılanların bu tür mantar enfeksiyonuna karşı özellikle risk altında olduğunu kaydediyor.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Meghan Lyman, yaptığı açıklamada, "Vakaların hızla artışı ve coğrafi yayılımı kaygı verici. Bu durum, gözetimin devamlılığının, laboratuvar kapasitesinin arttırılmasının, daha hızlı teşhis için testlerin ve enfeksiyon önleme ve kontrolunda etkinliği kanıtlanmış yöntemlere uymanın gerekliliği ortaya koyuyor" dedi.

CDC, mantar enfeksiyonlarının 2021'deki yayılmasının, eleman ve ekipman sıkıntısı gibi, COVID-19 pandemisine bağlı olarak sağlık sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle hızlanmış olabileceğinin altını çizdi.

Raporda 2022 yılına ilişkin veri yer almadı. Ancak CDC'nin internet sitesi, geçen yıl Amerika'da 2 bin 377 doğrulanmış Candida Auris enfeksiyonu vakası tespit edildiğini belirtiyor. Amerika'da Candida Auris mantar enfeksiyonları ilk kez, 2016 yılında tespit edilmiş ve o yıl 53 doğrulanmış vaka saptanmıştı.

Rapora göre ilk olarak New York ve Chicago'daki sağlık kuruluşlarıyla sınırlı olan enfeksiyonlar, şu anda Amerika'daki 50 eyaletin yarısından fazlasında görüldü. Son vakaların yerel bulaşmayı yansıttığı belirtildi.

Uzmanlara göre başka ülkelerde de mantar enfeksiyonu vakalarında artış kaydediliyor.

"Candida Auris ciddi bir küresel sağlık tehdidi"

CDC'nin internet sitesinde paylaştığı bilgilere göre Candida Auris,”ciddi bir küresel sağlık tehdidi” olarak tanımlanıyor ve üç ana sebebin, bu mantar enfeksiyonunun kaygı uyandırmasına yol açtığı belirtiliyor.

CDC'ye göre Candida Auris enfeksiyonları, tedavide en çok kullanılan ilaçlara karşı direnç gösteriyor. Mantar enfeksiyonu tedavisi için mevcut olan üç ilaç sınıfı da bu mantarın bazı türlerinin tedavisinde işe yaramıyor.

Candida Auris'i bir tehdit unsuru haline getiren ikinci sebep, enfeksiyonu standart laboratuvar metodlarıyla tanımlamanın zor olması. Belirli bir teknolojiye sahip olmayan laburatuvarlar, bu mantar türünü yanlış teşhis edebiliyor. Bu da yanlış tedavi yöntemlerinin uygulanmasına yol açabiliyor.

Mantar enfeksiyonlarının hastane, huzurevi ve sağlık kuruluşlarında yayılmasıysa üçüncü önemli etken. CDC, bu nedenle hastanede yatan bir hastada Candida Auris enfeksiyonu olup olmadığının hızla tespit edilmesinin, enfeksiyonların yayılmasını önlemeleri için hastanelerin özel önlemler almalarını sağlayacağı kaydediliyor.

STÜDYO VOA

ABD’den yarım yüzyıl sonra yeni Ay macerası – 22 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG