Erişilebilirlik

'Rakka Konusunda Hem Türkiye Hem SDG ile Birlikte Çalışıyoruz'


Carter ve Işık’ın Görüşmesinde Rakka İçin Yerel Güçler Vurgusu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay John Dorrian, Rakka’ya operasyon konusunda izlenecek yola dair bir plan oluşturmak için hem Türk ordusu hem de Suriye Demokratik Güçleri’ye birlikte çalıştıklarını söyledi.

Bağdat’tan video konferans yoluyla Pentagon muhabirlerine basın brifingi veren Dorrian, Türkiye’nin sahada ortak güçlerle birlikte düzenlediği operasyonları neticesinde sınırın IŞİD’den temizlendiğine işaret etti.

Dorrian, “Burası, bölge içi ve dışına önemli bir sızma rotasıydı. IŞİD’in bu bölgede hareket kabiliyetini kaybetmesi, Avrupa ve dünya genelinde güvenliği artırıyor ve IŞİD’in Suriye ve Irak’taki militanlarını güçlendirme kabiliyetine de ciddi darbe vuruyor” diye konuştu.

Sözcü Dorrian, koalisyonun NATO müttefiki Türkiye’yi ve sahadaki ortak güçleri desteklemeye devam edeceğini, bunun yanında Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) birlikte çalışmayı da sürdüreceğini belirtti.

Rakka’ya düşünülen operasyonun planlamalarına dair bir soru üzerine Dorrian,Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyine girerek sınırı IŞİD’den temizlemesinin, bir “tampon bölge” inşa etmesinin örgüte darbe vurmada olağanüstü derecede katkı sağladığını söyledi ve şimdi hem Türk ordusu hem de SDG ile Rakka konusunda izlenecek yola dair bir plan oluşturmak üzere birlikte çalıştıklarını kaydetti.

Dorrian, “Türk ordusu ve SDG arasında bazı sorunlar vardı. İki taraf arasındaki durumun nispeten barışçıl hale geldiğini görmekten çok memnunuz. Aradaki gerginliklerin giderilmesinin temini için iletişim ve koordinasyon kanalları tesis ettik” dedi.

Türkiye’nin operasyonları neticesinde IŞİD’den temizlenen sınır bölgesini kimin koruyacağı sorusu üzerine Dorrian, “Bu bölgenin elde tutulma şeklini belirlemek için koalisyon Türk ordusuyla çalışmaya devam edecek. Dolayısıyla sorunuzun kısa yanıtı, bilmiyorum. Ama bu alanın tutulması önemli bir görev çünkü buranın korunması IŞİD’in hareket kabiliyetini azaltıyor ve işleri onlar için çok zor hale getiriyor” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner da, günlük basın brifinginde, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın Rakka operasyonuna YPG’nin katılamayacağı şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine, “Bu açıklamaları görmedim ama DAEŞ’e karşı savaşmada oldukça etkili olan Suriye’nin kuzeyindeki Kürt grupları destekliyoruz. Bu desteği devam ettireceğiz” dedi.

Toner, Türkiye ile de yakından çalışmayı sürdürdüklerini, Türk ordusunun Suriye ile sınırını güvenlik altına almaya dönük son operasyonlarını desteklediklerini belirtti.

Carter ve Işık görüştü

Bu arada ABD Savunma Ashton Carter ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Londra’da Birleşmiş Milletler Barış Gücü Savunma Bakanları Toplantısı sırasında bir görüşme yaptı.

Pentagon'un yazılı açıklamasına göre görüşmede Carter, Amerika ile Türkiye arasındaki uzun dönem stratejik ortaklığa desteğini yineledi ve Amerika’nın ortak tehditler karşısında Türkiye ile yanyana durmaya devam edeceğini belirtti.

Carter ayrıca Fikri Işık’a Türkiye’nin terörle mücadelesindeki kararlılığı ve Türkiye’nin IŞİD ile mücadeledeki kritik desteği için teşekkür etti.

Açıklamada ayrıca iki bakanın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e karşı başarısını konuştukları belirtildi. Ash Carter, IŞİD’in Türkiye sınırından temizlenmesi konusunda Amerika’nın desteğinin devam edeceği konusunda güvence verdi.

Pentagon açıklamasına göre ayrıca iki bakan, Rakka’nın alınmasının önemine dikkati çekti ve bunda yerel güçlerin merkezi bir rol oynamasının gerektiğini vurguladı.

Görüşmede iki bakan ayrıca sürekli iletişim halinde olma konusunda da anlaşmaya vardı.

STÜDYO VOA

ABD’den İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümüyle ilgili taziye mesajı - 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG