Erişilebilirlik

Çatışmasızlık Anlaşması’na Rağmen Suriye’de Şiddet Devam Ediyor


Birleşmiş Milletler Suriye Araştırma Komisyonu, geçen ayki ‘Çatışmasızlık Anlaşması’yla kurulan dört bölgeden sadece birinde şiddetin azaldığını açıkladı. Komisyona göre, anlaşma insani yardımın ulaştırılması konusunda da katkı sağlamadı.

Ülkede genelinde de şiddet devam ediyor. Dara bölgesinde düzenlenen hava ve topçu saldırılarda aralarında çocukların da olduğu en az 8 kişi öldü.

Uluslararası Bağımsız Soruşturma Komisyonu Cenevre’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne Rusya, Türkiye ve İran tarafından ‘Çatışmazlık Anlaşması’yla sağlanan ateşkese rağmen çatışmaların Humus, Şam yakınları ve Dara’da devam ettiğini belirtti.

Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Sergio Pinheiro, sadece İdlib’in kuzeyinde ve Halep’in batısında şiddetin önemli ölçüde azaldığını kaydetti.

Dara’daki şiddet ise son haftalardaki bombalamalarla arttı.

Çarşamba günü, kurtarma ekipleri ve aktivistler hükümet güçleri ve rejim güçleri arasında bölünen Dara’daki çeşitli bölgelere en az 12 hava top ateşi saldırısının düzenlendiğini belirtti.

Beyaz Kasklar olarak bilinen grup da, hava saldırılarında Tafs’ta evlerini terkedenlere barınak olan bir okulu isabet aldığını belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ölü sayısını 9 olarak açıkladı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde ekipler enkazdan çocukları çıkarırken dikkat çekiyor.

Pinheiro ayrıca insani yardım malzemelerinin dağıtımında da herhangi bir iyileşme olmadığını kaydetti.

Pinheiro, Birleşmiş Milletler’in 2017’de sadece bir bölgeye insani yardım ulaştırmasına izin verildiğini vurguladı ve savaşan taraflarla etkili devletlerin seçenekleri değerlendiremediğini kaydetti.

Pinheiro, 4 bölge dışında 600 bin kişinin hava saldırılarına maruz bölgelerde kuşatma altında yaşadığını da kaydetti.

XS
SM
MD
LG