Erişilebilirlik

Çavuşoğlu: “Esat ile Hiçbir Bakan Görüşmedi”


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arap basınında çıkan “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’la görüştüğü” iddialarını yalanlayarak, “Esat ile hiçbir bakanın görüşmediğini” söyledi.

Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 2022 yılı değerlendirme toplantısında dış politikaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan'ın dün Moskova'ya yaptığı ziyarete ilişkin Çavuşoğlu, "Hulusi Paşa ve Hakan Bey, dün Moskova’daydı malumunuz. Ben de (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov’la görüşeceğim" ifadelerini kullandı.

Moskova'daki görüşmenin bir yol haritası üzerinden anlaşmak için önemli olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye, Suriye ve Rusya liderleri arasındaki olası bir zirve içinse henüz somut bir tarihin olmadığını belirtti.

Çavuşoğlu, Suriye'nin isteklerinin ilerleyen görüşmelerde belli olacağını kaydederek, "Suriye ile görüşmeler terörle mücadelemize engel değil" dedi.

"Bölgede Herkes 'Bizi PKK'dan Kurtarın' Diyor"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:10 0:00

"Bölgede Yezidiler'le, Süryaniler'le, Kürtler'le, Türkmenler'le sürekli görüşüyoruz. Herkesin söylediği şu: 'Bizi PKK'dan kurtarın'" diyen Çavuşoğlu, "Müttefiklerimiz ise maalesef destek değil köstek olmaya devam ediyor" şeklinde konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı dün Türkiye, Rusya ve Suriye savunma bakanlarının Rusya’nın başkenti Moskova’da biraraya geldiğini açıklamıştı.

Bakan Çavuşoğlu'na toplantıda bugün Arap basınında çıkan “Esat’la 10 gün önce Lazkiye’de görüştüğü” iddiaları da soruldu. Çavuşoğlu, "Esat’la hiçbir bakanın görüşmediğini" dile getirdi.

Normalleşme ve arabuluculuğun bu yıl iki önemli başlıkları olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Normalleşme çalışmalarımız kapsamında Emirlikler ve Suudi Arabistan'la önemli mesafe aldık. İsrail'le büyükelçileri karşılıklı olarak atadık. Mısır’la normalleşme süreci daha yavaş da olsa ilerliyor. Arabuluculuk alanında Rusya-Ukrayna dışında da aktif olduk. Bosna-Hersek, Kosova-Sırbistan, Kırgızistan-Tacikistan, Etiyopya, Somali-Somaliland, Venezuela ve Filipinler gibi dosyalarda yıl boyunca gayret gösterdik” diye konuştu.

İstanbul’daki terör saldırısından sonra güvenlik güçlerinin Pençe-Kılıç Harekatı'yla sahadaki mücadelesine Dışişleri Bakanlığı olarak masada gerekli desteğin verildiğini belirten Çavuşoğlu, bu bağlamda BM, ABD, Rusya, Irak ve Esat rejimiyle temasların sürdüğünü kaydetti.

"Bölgede Herkes 'Bizi PKK'dan Kurtarın' Diyor"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:10 0:00

"Değil 12, Ege’de 1 mil dahi kara suyu genişlemesine izin vermeyiz"

Son günlerde Yunan basınındaki özellikle Girit’in çevresinde karasularının 12 mile çıkarılacağına dair haberlere ilişkin Çavuşoğlu, "Değil 12, Ege’de 1 mil dahi karasuyu genişlemesine izin vermeyiz. Meclisimizin bu konuda 1995’te aldığı karar nettir ve halen geçerlidir. Yunanistan’ı bir kez daha uyarıyoruz: Arkana almaya çalıştıklarına güvenerek sahte kahramanlık peşinde koşma. Maceraya atılma. Sonu sizin için hiç iyi olmaz!" dedi.

"ABD ile ilişkilerde 2022'de mesafe aldık"

ABD ile ilişkilerde, PKK-PYD-YPG'ye Suriye'de verilen destek, FETÖ, CAATSA (Amerika'nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) yaptırımları gibi anlaşmazlıklara ve Türkiye düşmanı lobilerin çabalarına rağmen 2022'de mesafe aldıklarını belirten Çavuşoğlu, Stratejik Mekanizma'yı hayata geçirdiklerini, biri bakan seviyesinde olmak üzere üç tur görüşme gerçekleştirdiklerini ve Ocak 2023'te bakanlar düzeyinde ikinci toplantıyı gerçekleştireceklerini söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, F-16 tedarikinde girişimler sonucu, Kongre'nin kısıtlayıcı şartları kaldırdığını ve şu anda sürecin olumlu ilerlediğini sözlerine ekledi.

STÜDYO VOA

Biden ve Trump göçmen krizini incelemek üzere aynı gün Meksika sınırında – 29 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG