Erişilebilirlik

Çavuşoğlu Fransa'ya Vardı Paris 'Engel Yok' Dedi


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda'da yaşanan ziyaret krizinin ardından Fransa'nın kuzeydoğu kenti Metz'e geldi. İstanbul'dan Fransa'ya hareket eden Çavuşoğlu, Metz Havaalanı'na saat 21.00'e yakın iniş yaptı.

Metz Emniyet Genel Müdürü Alain Carton, Bakan Çavuşoğlu'nun Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UEDT)'nin davetlisi olarak kente indiği bilgisini verdi.

Hollanda'da yaşanan gergin anlardan sonra Çavuşoğlu'nun Metz'deki toplantısı Fransız güvenlik birimlerini kaygılandırsa da, Türkiye'den gelen bakan ve siyasetçilerin toplantılarına izin veren Fransa'da bir güvenlik krizi beklenmiyor.

Emniyet Müdürü: "Kamu düzenini bozacak bir durum yok"

Emniyet Müdürü Carton, "UETD ya da onun yerel şubesi olan bir Türk derneğinin davetlisi olarak gelmiştir. Dernek, Kongre merkezinde bu kamusal toplantıyı organize etmek için bir salon tutmuştur. Bizim görevimiz burada kamu güvenliği tehdit edilmeden toplantının gerçekleşmesini sağlamaktır. Böyle bir durum olacağını da düşünmüyoruz. Dışişleri Bakanlığı da bu toplantıdan haberdar ve onaylamış durumda" dedi.

Fransız diplomat: "Toplantı özgürlüğü var"

AFP'ye konuşan bir Fransız diplomat, "Bir türk bakanın Fransa'ya gelerek konuşma yapması da toplantı yapma özgürlüğü kapsamındadır" diyerek Çavuşoğlu'nun mitingine diplomatik ya da politik bir engel olmadığını dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, yarın öğlen saatlerine kadar ikili temaslarda bulunacak ve yerel Türk derneklerinin temsilcileriyle bir araya gelecek. Çavuşoğlu Kongre Merkezi'nde saat 13.00'te yapacağı konuşmayla Fransa programını tamamlayacak.

XS
SM
MD
LG