Erişilebilirlik

Çavuşoğlu İkili Temaslarında Darbe Girişimini Anlattı


Birleşmiş Milletler 71. Genel Kurul çalışmaları için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temaslarını sürdürüyor.

Çavuşoğlu, New York’taki diplomatik temaslarının dünkü bölümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bazı resmi görüşmelerine de katıldı. Çavuşoğlu, ayrıca birçok ikili görüşmede bulundu.

Bakan Çavuşoğlu,Mali, Çek Cumhuriyeti, Kenya, Fildişi Sahili ve Paraguay Dışişleri Bakanlarıyla ikili görüşmeler yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop
Mevlüt Çavuşoğlu, Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop

Amerika’nın Sesi’nin, diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, New York’taki temaslarında muhataplarına öncelikle Türkiye’de, yaşanan darbe girişimini anlatıyor. Ayrıca, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğu iddia edilen “FETÖ” konusunda, yapısı, faaliyetleri hakkında muhataplarına bilgi verdiği belirtiliyor.

Mevlüt Çavuşoğlu, Kenya Dışişleri Bakanı Amina Mohamed'le
Mevlüt Çavuşoğlu, Kenya Dışişleri Bakanı Amina Mohamed'le

Diplomatik temaslarını sürdürüyor

Çavuşoğlu’nun, New York’taki diplomatik temasları çerçevesinde, Mali Dışişleri Bakanı Abdolulaye Diop ile görüşmesinde muhatabına, darbe girişimi, “FETÖ”nun amaçları ve yapılanması hakkında bilgi verdiği öğrenildi.

Bakan Çavuşoğlu’nun, FETÖ terör örgütünün pek çok Afrika ülkesinde istikrara tehdit oluşturabileceğini de vurguladığı belirtildi. Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop, seçilmiş hükümete destek verdiklerini vurgulayarak darbe girişimini kınadı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Fildişi Sahili Dışişleri Bakanı Albert Toikeusse
Mevlüt Çavuşoğlu, Fildişi Sahili Dışişleri Bakanı Albert Toikeusse

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler de gündeme geldi. İkili ticaretin artırılması için fikirler paylaşıldı. Ayrıca, TİKA'nın Mali'de üstlendiği projeler konusu da gündeme geldi.

Görüşmede, Bakan Çavuşoğlu, Diop’u, 2-3 Kasım tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan, “Türkiye-Afrika İş Forumu'na” katılmaya da davet etti.

Çavuşoğlu, daha sonra Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ile de biraraya geldi. Görüşmede ikili ilişkiler ve karşılıklı ziyaret takvimi ele alındı. Bakan Çavuşoğlu, Çek muhatabına darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Çavuşoğlu, Kenya Dışişleri Bakanı Amina Mohamed ile de görüştü. İkili görüşmede, karşılıklı ikili ilişkileri güçlendirmek, üst düzey ziyaretler ile ekonomik ve ticari ilişkiler konu başlıkları masaya yatırıldı. Bakan Çavuşoğlu’nun, Kenyalı muhatabına da darbe girişimi ve “FETO” yapılanmaları hakkında bilgi verdiği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fildişi Sahili Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Albert Toikeusse Mabri ile de biraraya geldi. Görüşmede, ikili ekonomik ilişkiler, kültür ve eğitim konularında işbirliği gibi konular ele alındı.

Mevlüt Çavuşoğlu Paraguay Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga
Mevlüt Çavuşoğlu Paraguay Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga

Türkiye’nin Latin Amerika açılımı

Bakan Çavuşoğlu son olarak, Paraguay Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin arttırılması gündeme geldi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Latin Amerika açılımı ve TİKA'nın bölgedeki faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Çavuşoğlu, ayrıca, Paraguay'ın Türkiye'de Büyükelçilik açma kararından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Görüşmede ayrıca, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği kanallarının artırılması gereği hususu da vurgulandı.

Çavuşoğlu ayrıca, Macar Dışişleri Bakanı Petar Szijjarto ve İsveç Dışişleri Bakanı Margot Walstrom ile de ayaküstü bir görüşme yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, New York’taki, diplomatik temaslarını bugün de sürdürecek. Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler’ de, “Arabuluculuk Dostlar Grubu Bakanlar Kahvaltısına” katılıyor. Dünya İnsani Zirvesi’nin sonuçları konusunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin raporunun tanıtılacağı “Beyond the World Humanitarian Summit: Advancing the Agenda for Humanity” başlıklı yan etkinliğe katılacak.

Çavuşoğlu, ABD ve İtalya’nın eş başkanlığında Libya konulu Dışişleri Bakanları Toplantısı ve Dünya İnsani Zirvesi sırasında hazırlanan “One

Humanity” isimli duvar tablosunun Birleşmiş Milletler avlusundaki sergisinin açılış töreni katılmasının ardından, MİKTA Dışişleri Bakanları Toplantısı ile İİT Dışişleri Bakanları Yıllık Eşgüdüm Toplantısı toplantısına katılacak.

Bakan Çavuşoğlu, Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze, Arjantin Dışişleri Bakanı Susana Mabel Malcorra, Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, İİT Genel Sekreteri Iyad bin Amin Madani ile ikili görüşmeler yapacak.

Çavuşoğlu, Uluslararası Suriye Destek Grubu Toplantısı katıldıktan sonra, Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısına katılacak. Almanya Dışişleri Bakanı Dr. Frank-Walter Steinmeier ile ikili bir görüşme gerçekleştirecek.

Çavuşoğlu, Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Üçlü Dışişleri Bakanları toplantısına katılmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ev sahipliğinde NATO ve AB Dışişleri Bakanlarına yönelik olarak düzenlenecek "Transatlantic Foreign Ministers" akşam yemeğine katılacak.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG