Erişilebilirlik

Çavuşoğlu: ‘Rusya’ya İncirlik’i Açabiliriz Demedim’


TRT’ye konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, pek çok kişi tarafından Ankara’nın İncirlik Üssü’nü Rusya’ya açabileceği şeklinde yorumlanan bir açıklamada bulundu.

Fakat Çavuşoğlu, açıklamalarından böyle bir yorum çıkarılmasına karşı çıktı. Çavuşoğlu, IŞİD ile mücadelede Rusya ile işbirliği yapabileceklerini söylediklerini, Rus uçaklarının İncirlik’e gelebileceklerine dair bir yorumu olmadığını vurguladı.

İncirlik Hava Üssü’nü, IŞİD ile mücadele kapsamında, Amerika, Almanya, İngiltere, Suudi Arabistan ve Katar uçakları kullanıyor. Ancak üssün Rusya'ya açılması ihtimali, Amerika dahil, Türkiye’nin NATO müttefikleri arasında endişeye neden olabilirdi.

Çavuşoğlu TRT’ye yaptığı açıklamada “IŞİD ile savaşan herkesle işbirliği yapacağız, İncirlik Üssü’nü IŞİD’e karşı aktif savaşa katılmak isteyenlere açtık, neden Rusya ile de bu koşullarda işbirliği yapmayalım? IŞİD ortak düşmanımız ve bu düşman ile savaşmaya ihtiyaç var” demişti.

Kremlin bu açıklamayı, Türkiye İncirlik Üssü’nü Rusya’ya açabilir şeklinde yorumlamış ve önemli bir açıklama olarak nitelemişti.

İlişkiler canlanıyor

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya’nın Türkiye ile IŞİD’e karşı bilgi paylaşımını yeniden canlandırmak istediğini belirtti. Peskov, Türkiye ile bilgi paylaşım kanallarının son dönemde kullanılmadığını söyledi ve “Bunu yeniden canlandırmak zorundayız” ifadesini kullandı.

Peskov, geçen hafta Atatürk Havalimanı’na düzenlenen ve 45 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının terörizme karşı birlikte çalışmanın önemini bir kez daha gösterdiğini kaydetti.

Peskov, bununla birlikte saldırıyla ilgili resmi bir iletişimin olmadığını vurguladı.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlunun davaları ayrı görülüyor – 18 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG