Erişilebilirlik

Cep Telefonları Kansere Yol Açar mı?


Cep Telefonları Kansere Yol Açar mı?

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Dünya Sağlık Örgütü cep telefonlarının yarattığı elektromanyetik alanların kansere yol açabileceğini açıkladı. Ancak Uluslararası Kablosuz İletişim Araçları Endüstrisi cep telefonlarının insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğine dair kanıt bulunmadığını iddia ediyor. Cep telefonları ile elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerindeki olası etkilerini sizler için araştırdık.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyada yaklaşık 5 milyar kişi cep telefonu kullanıyor. Örgüt çok sık cep telefonu kullananların kötü huylu beyin tümörü riskiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Cep Telefonları Kansere Yol Açar mı?
Cep Telefonları Kansere Yol Açar mı?


Çoğu bilim insanı, bu açıklamayı doğrularken, bazıları ise, baz istasyonları ve diğer kablosuz cihazların insan sağlığı üzerindeki etkilerinden bahsedilmediği gerekçesiyle, örgütün raporunu yetersiz buldu.

Camilla Reed, cep telefonu endüstrisini eleştiren ElectromagneticHealth.org adlı sitenin kurucusu ve direktörü. Camilla Reed, 1950’lerden bu yana yapılan araştırmaların elektromanyetik alanların kansere yol açtığını; hatta belirli hücre tiplerine ve kromozomlara hasar verdiğini ortaya koyduğunu söylüyor.

Reed özellikle okulların yakınındaki elektromanyetik alanların etkileri konusunda kaygılı. Washington’da bir lisenin futbol sahası yakınındaki bu baz istasyonu gibi.

Uzmanlar elektromanyetik alanların sağlık üzerindeki etkileri konusunda hemfikir değil. Ancak söz konusu çocuklar olunca, tamamı önlem alınmasından yana.

Cep Telefonları Kansere Yol Açar mı?
Cep Telefonları Kansere Yol Açar mı?


Bazı sağlık uzmanları etkinin farklı şekillerde olabileceğine inanıyor. Dr. Ashok Agarwal, Cleveland Kliniği’ne bağlı Üreme Sağlığı Merkezi’nin yöneticisi.

Doktor Agarwal cep telefonu kullanımının erkekler üzerinde kısırlık etkisi yapıp-yapmadığını araştırıyor. Doktor Agarwal, “Günde dört saatten fazla cep telefonu ile konuşan erkeklerin sperm kalitesi ve sayısında önemli düşüş gördük,” diyor.

Doktor Agarwal araştırmacıların elektromanyetik alanların DNA üzerinde yol açtığı hasarı derinlemesine incelediğini söylüyor.

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden nörolog Nora Volkov, MR yoluyla insan beyninin elektromanyetik alanlara verdiği tepkiyi inceliyor. Volkov, “Yaptığımız araştırma, cep telefonuyla konuşurken telefonun kulakta yani beyne yakın bir bölgede olmasının, yayılan radyasyonun zararını artırdığını gösterdi,” şeklinde konuşuyor.

Cep Telefonları Kansere Yol Açar mı?
Cep Telefonları Kansere Yol Açar mı?


Volkov’un araştırması uzun dönemli etkileri kapsamıyor. Ancak Volkov sigaranın kansere yol açtığını kanıtlayan araştırmaların sonuçlarına ulaşmanın 15 ila 30 yıl sürdüğünü hatırlatıyor.

Volkov, cep telefonları ile ilgili olarak şu önerilerde bulunuyor: “Çocuklarınızı cep telefonuyla konuşurken kulaklık kullanmaya veya sesli mod’da konuşmaya teşvik edin. Çünkü cep telefonunu baş ve beyin bölgesine ne kadar yakın tutarsanız o kadar zararlı. Bu nedenle çocuklarınızı cep telefonlarıyla uyumamaları konusunda da uyarın.”

Cep telefonundan yayılan radyasyonun kansere yol açtığı henüz kanıtlanmış değil. Ancak Dünya Sağlık Örgütü elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda araştırmalarını derinleştirmeye devam ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG