Erişilebilirlik

Charlie Hebdo’nun Eski Binası Yakınlarında Saldırı


C215 olarak tanınan Fransız sanatçı Christian Guemy'nin mizah dergisi Charlie Hebdo'nun eski binası yakınında, 2015 yılının Ocak ayında düzenlenen saldırıda ölenler anısına yaptığı duvar resmi

Fransa Başbakanı Jean Castex, mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki eski bürosu yakınında dört kişinin bıçaklandığını açıkladı. Paris Emniyet Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada zanlının tutuklandığı bildirildi.
Emniyet Teşkilatı’ndan bir yetkili, ilk önce saldırıyı iki kişinin düzenlediğini düşündüklerini, ancak şimdi sadece bir zanlı olduğuna inandıklarını ve bu kişinin Paris’in doğusundaki Bastille Meydanı’nda yakalandığını söyledi.

Başbakan Castex, Paris’in banliyölerinden birine yaptığı ziyareti yarıda kesip gelişmeleri takip etmek üzere İçişleri Bakanlığı’na gitti.

Polis teşkilatından bir kaynak, daha önce Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, bıçaklanan dört kişiden ikisinin ağır yaralı olduğunu, şüpheli bir paket nedeniyle de güvenlik kordonu oluşturulduğunu söyledi.
Polis teşkilatından iki kaynak ise olay yerinde pala ve et satırı bulunduğunu söyledi.

Yerel yetkililer, Paris'ın kuzeydoğusunda polis operasyonunun devam etmesi nedeniyle halktan bölgeden uzak durmasını istedi.

Polis, yaralananların ve saldırganın kimliğini açıklamadı.

Son saldırı; Ocak 2015'te Charlie Hebdo'nun Paris'teki bürosuna saldırarak 12 kişiyi öldüren Fransız vatandaşı İslamcı militanlarla bağlantısı olduğundan şüphelenilen 14 kişinin Paris'te yargılanmaya başlamasından üç hafta sonra düzenlendi.

Mahkemede, zanlılar Charlie Hebdo'da Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasından sonra intikam almak için plan yaptıklarını kabul etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG