Erişilebilirlik

Chengdu'daki ABD Konsolosluğu Binası Resmen Kapandı


Çinli yetkililer konsolosluk binasına sabah saatlerinde giriş yaparak binayı devraldı.
Çinli yetkililer konsolosluk binasına sabah saatlerinde giriş yaparak binayı devraldı.

ABD’nin Houston’daki Çin Konsolosluğu’nu kapatma kararının ardından Çin’in de ABD’nin Chengdu şehrindeki ABD Konsolosluğu’nu kapatma işlemi resmen gerçekleşti. Chengdu’daki ABD Konsolosluk binası yerel saatle bu sabah saat 10.00’da resmen kapandı.

ABD Konsolosluk binası resmen Çin yönetimi tarafından devralındı. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Çinli yetkililerin sabah saat 10.00’da konsolosluk binasına girerek binayı teslim aldıkları belirtildi.

ABD’nin Houston’daki Çin konsolosluk binasının 72 saat içerisinde boşaltılmasını istemesinin ardından benzer şekilde Çin de ABD’ye Chengdu şehrindeki konsolosluk binasının boşaltılması için 72 saat süre tanımıştı.

ABD'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Çin Komünist Partisi’nin kararından üzüntü duyuyoruz. Çin’deki diğer temsilciliklerimiz aracılığıyla bu önemli bölgedeki insanlara ulaşmak için çaba sarf etmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Binanın Çinli yetkililer tarafından devralınmasının ardından polis, konsolosluk binası önündeki barikatı da kaldırdı. Çok sayıda kişinin bina önünde hatıra amaçlı fotoğraf ve video çektikleri görüldü. Bir kişi de binanın önünde telefonunda Çin milli marşını çaldı.

Çin’deki ABD Büyükelçiliği de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Chengdu’daki ABD Konsolosluğu, 1985 yılından beri Şincan, Yunnan, Guizhou, Chongqing ve Tibet’teki insanlarla Amerikalılar arasındaki karşılıklı anlayışı gururla destekliyordu. Sizleri daima özleyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Konsolosluk binasında dalgalanan Amerika bayrağı da sabah saat 06.18’de indirildi. Bu görüntünün Çin’in devlet televizyonu tarafından da paylaşıldığı belirtiliyor. Bayrak direğinin üzerindeki kartal sembolününse bırakıldığı belirtiliyor.

Gece boyunca konsolosluk binasının boşaltılması çalışmasının sürdüğü ifade ediliyor.

Chengdu’daki ABD Konsolosluğu binası 1985 yılında açılmıştı. Konsoloslukta 200 kişi görev yapıyordu.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG