Erişilebilirlik

Türkiye'yi Obama’ya Şikayet Ettiler


Mektubun iki yazarı Cornell Üniversitesi Hukuk Profesörü Robert Hockett ve Stanford Üniversitesi Felsefe Profesörü Anna-Sara Malmgren, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son aylarda Kürt nüfusun yaşadığı yerlere abluka uyguladığı ve buraları ayrım gözetmeden top atışına tuttuğu belirtiliyor.

Operasyonlarla ilgili açıklanan resmi nedenin PKK’nın zayıflatılması olduğunu belirten yazarlar, ancak bunun Tayyip Erdoğan’ın eylemlerini yalnızca kısmen açıklayabileceğini söylüyor. Profesörler ayrıca bu açıklamanın, kendi halkının üzerine varil bombası atan Beşar Esat’ın eylemlerini meşrulaştırma çabasını hatırlattığını da belirtiyor.

Yazarlar, operasyonların daha geniş amacının ülkede Kürt ve diğer azınlıkların haklarını diplomatik biçimde savunmaya çalışan ve aralarında HDP destekçilerinin de olduğu kesimi sindirmek olduğunu belirtiyor. Akademisyenler operasyonların, sivil halk üzerinde engellenebilir ancak kabul edilemez acılara neden olduğunu ve ülkedeki gerilimi arttırarak bir iç savaş riskini arttırdığını ifade ediyor.

Hükümetin operasyonlarının, ülke içi de dışından eleştiri aldığını belirten akademisyenler, buna Erdoğan hükümetinin tepkisinin eylemci ve akademisyenleri tutuklatmak olduğunun altını çiziyor. Mektubu kaleme alan profesörler, “Hükümet şimdi de siyasi muhalifleri ya açık biçimde katlediyor ya da katledilmelerine yarayacak güvenlik boşluklarına izin veriyor” görüşünü savunuyor.

Başkan Obama’ya yazılan mektupta “Başka ülkelerin içişlerine yön verme konusunda seçeneklerin sınırlı olduğunu bilsek de sizden gelecek telkinin bazı durumlarda değişim yapabileceğine inanıyoruz” ifadesi kullanılıyor. Akademisyenler mektupta Başkan Obama’nın, Erdoğan’a hem gizli hem de kamuya açık biçimde çağrı yaparak üç talepte bulunmasını istiyor. Bunlar:

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki mahallelerin gelişigüzel bombalanmasına son verilmesi

“Orwell”ci bir dille sokağa çıkma yasağı olarak tanımlanan ancak gerçekte kuşatma etkisi olan uygulamalara son verilmesi

Söz konusu yerlerin, hükümetin gücünün kontrolü ve hak ihlallerinin ifşası için en önemli araç olan yerel ve uluslararası gazetecilere açılması

Ünlü profesörler Noam Chomsky ve Judith Butler’ın da imzaladığı mektubun yazarları Başkan Obama’yı, anayasalarına ve ülke vatandaşlarına saygılı milyonlarca Türk vatandaşını ve de Kürt azınlığı, Recep Tayyip Erdoğan’ın giderek artan tahribatına karşı korumak için elinden geleni yapmaya davet ediyor.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG