Erişilebilirlik

Chopsticks For China, Made in America


Chopsticks For China, Made in America

Yazıyı okuyun ve dinleyin. Sonra Alıştırmalar bölümündeki bağlantıları tıklayarak soruları cevaplayın

In the United States, many things are “Made in China.” One small American company in Georgia, however, is making traditional Chinese chopsticks. They’re sending these “Made in America” chopsticks to China.

Some Asian countries use chopsticks to eat food. They’re often made of wood or sometimes plastic. China makes most of the world’s chopsticks. Several hundred Chinese companies make about 63 billion pairs of chopsticks a year. Those companies need more wood.

Areas in China and Japan have run out of wood, but the American State of Georgia has a lot of wood. Georgia’s wood has a nice color. Companies have to use chemicals or bleach to lighten much of the Asian wood. The wood in Georgia is already light.

One small company in the American city of Americus, Georgia, has the solution to the shortage of wood for chopsticks. The company is called Georgia Chopsticks.

They started making chopsticks for export to China. Jae Lee, the president of Georgia Chopsticks, is Korean American. He says that the world market for chopsticks is huge. It costs Jae Lee less than one cent to make a pair of chopsticks.

“Right now, we’re making about two million pairs of chopsticks per day. But we are increasing. End of this month, we’ll have seven machines coming in. So it’ll increase to four million per day. End of this year, we’ll produce ten million per day.”

Georgia Chopsticks isn’t making any money yet. Jae Lee needs to make more than four million chopsticks a day to make a profit. He hopes to make a profit in the next month or two.

About one-third of the world uses chopsticks. For example, Japan uses about 23 billion pairs of chopsticks each year.

China is a huge country. They’ve made basic products for the U.S. for years. Now the United States is making a basic product for China.

--------------------------------

1. Vocabulary Skills:

Click on this exercise to improve your English vocabulary! Open

2. Main Idea:

Improve your English comprehension skills with this activity! Open

3. Facts:

Improve your English by learning the facts! Open

4. Listening Skills:

Click here to improve your English language listening skills! Open

5. Expand Your English Skills:

Expand your English language skills with this activity! Open

Amerika’da satılan malların çoğu Çin’de imal ediliyor. Georgia eyaletindeki küçük bir Amerikan şirketiyse Çinliler’in yemek yediği geleneksel çubukları üretiyor. Amerikan yapımı bu çubuklar Çin’e ihraç ediliyor.

Uzakdoğu’daki bazı ülkelerde yemek yemek için çubuk kullanılıyor. Çubuklar çoğunlukla kereste ya da plastikten yapılıyor. Birkaç yüz Çin şirketi yılda ortalama 63 milyar çift çubuk üretiyor. Bu şirketlerin daha çok keresteye ihtiyacı var.

Çin ve Japonya’nın bazı kesimlerindeyse kereste tükenmiş durumda. Ancak Amerika’nın Georgia eyaletinde bol miktarda kereste var. Georgia kerestesinin kendine özgü hoş bir rengi var. Uzakdoğu’da kerestenin rengini açmak için kimyasallar ya da çamaşır suyu gibi ağartıcılar kullanılıyor. Oysa Georgia kerestesinin rengi zaten açık.

Georgia eyaletindeki Americus kasabasında bulunan küçük bir şirket yemek çubukları için gereken keresteyi sağlamanın yolunu bulmuş. Şirketin adı Georgia Chopsticks.

Şirket Çin’e ihraç etmek için yemek çubukları üretiyor. Georgia Chopsticks şirketinin başkanı Jae Lee, Kore asıllı bir Amerikalı. Jae Lee, yemek çubuklarına olan küresel talebin çok büyük olduğunu, bir çift çubuk üretmenin maliyetininse 1 sentten az olduğunu söylüyor.

“Şu anda günde 2 milyon çift çubuk üretiyoruz. Ancak üretimi arttırıyoruz. Bu ayın sonunda yedi yeni makine hizmete girecek. Böylece günde 4 milyon çift çubuk üretme kapasitesine ulaşacağız. Bu yılın sonundaysa günde 10 milyon çift çubuk üreteceğiz.”

Georgia Chopsticks şirketi henüz kar etmiyor. Jae Lee’nin kar yapmaya başlaması için günde 4 milyon çift çubuk üretmesi gerekli. Lee önümüzdeki aydan itibaren kara geçmeyi umuyor.

Dünya nüfusunun üçte biri yemek yemek için çubuk kullanıyor. Örneğin Japonya’da her yıl yaklaşık 23 milyar çift çubuk kullanılıyor.

Çin çok büyük bir ülke ve Amerika için uzun yıllardır en temel malları üretiyor. Şimdiyse Amerika, Çinliler’in kullandığı en temel ürünü imal ediyor.

XS
SM
MD
LG