Erişilebilirlik

CHP'de "değişim mi ihanet mi" gerilimi büyüyecek mi?


Ekrem İmamoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu bugünkü toplantı öncesinde salonda biraraya gelerek tokalaştı.
Ekrem İmamoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu bugünkü toplantı öncesinde salonda biraraya gelerek tokalaştı.

VOA Türkçe'nin edindiği bilgilere göre; basına kapalı toplantı nezaketli tokalaşma ve selamlaşmalarla başlamış olsa da sonrasında "değişim mi ihanet mi?" tartışmasına dönüştü. Böylece yarınki CHP Parti Meclisi öncesinde belediye başkanları toplantısında parti içi tartışmayı sonlandıracak ve seçmen tabanındaki kırgınlığı giderecek çağrılara rağmen sular durulmadı.

Ekrem İmamoğlu'nun seçmen beklentisine yanıt verilerek partide MYK değişikliği dışında da değişim sağlanması gerektiğini belirttiği konuşmasına karşılık Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'nun "parti içi ihanet" suçlamasını gündeme getirdiği öğrenildi.

CHP parti yönetimi kapsamında bugünkü yaklaşık 4 saatlik toplantıda gözler CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın'ın katılımcı olup olmayacağına çevrilmişti. Ancak her iki isim de toplantıya katılmadı. CHP'nin, Kılıçdaroğlu'nun yenilediği MYK'sından isimler ise toplantıdaydı.

Kılıçdaroğlu'nun toplantıya beraberinde yerel yönetimlerden sorumlu Ahmet Akın, Medya ve Sosyal Medyadan Sorumlu Eren Erdem ile Genel Sekreter Neslihan Hancıoğlu ile geldiği görüldü. Toplantı açılışında Ahmet Akın, CHP'nin yerel seçimler kampanya stratejisini bugün itibariyle hayata geçireceğini belirterek Mart 2024'e yerelde hazırlanmak gerektiği mesajını verdi.

Bakırköy Belediye Başkanı İmamoğlu'nun önderlik ettiği toplantıyı sert şekilde eleştirdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, yerel seçimlerde kazanmak için seçmen talebine kulak verilmesi gerektiğini, bu nedenle partide köklü değişime ihtiyaç olduğunu ve bunun MYK yenilenmesiyle sağlanamayacağını söyledi. İmamoğlu, ilçelerdeki kongre sürecine ilişkin PM üyeleri ile yaptığı online toplantı videosuna ilişkin ise, "Parti içindeki sorunlarımızı konuşmamız doğaldır ve PM üyeleri ile toplantımız etik dışı olarak değerlendirilemez. Biz aile içerisinde konuşuyoruz, asıl etik dışı davranış bu toplantıyı bu şekilde sızdırmaktır. Bu toplantıyı aile dışına taşıyanlara hesap sormak gerekiyor" şeklinde konuştu.

Ekrem İmamoğlu'nun değişim sürecini savunduğu konuşması ardından söz alan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ise videodaki CHP PM üyeleri ve grup yöneticilerini sert sözlerle eleştirdi. Kerimoğlu'nun, video katılımcısı isimlerle yürütülen ve Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı bırakması gerektiği yönündeki süreci ihanet olarak nitelendirdiği aktarıldı.

Bu arada videoyu sızdırma konusunda ise CHP yönetimi tarafında "Ekrem İmamoğlu ekibi sızdırdı" görüşünün hakim olduğu ve YouTube hesabının İsviçre merkezli olduğu iddiası da söz konusu.

Toplantıda söz alan isimlerden biri olan Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşan'ın ise, parti içindeki tüm aktörlere yerel seçimlere odaklanma ve uzlaşma çağrısı yaptığı belirterek herkese yönelik sağduyulu davranma mesajı verdiği öğrenildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen CHP’li Belediye Başkanları Toplantısı’na başkanlık etti.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen CHP’li Belediye Başkanları Toplantısı’na başkanlık etti.

İlçe belediye başkanlarından "tartışmalardan zarar görüyoruz" uyarısı

Bazı ilçe belediye başkanları da parti üst yönetimi ve temsilinde ön planda olan aktörler arasında yaşanan tartışmadan yerelde çok zarar gördüklerini belirterek seçmen tabanında kırgınlığa ve küskünlüğe yol açmamak için artık halkın ekonomi gündemine odaklanma çağrısı yaptıkları belirtildi. Hatta bir belediye başkanının konuyla ilgili olarak "Biz züccaciye dükkanında partimizi anlatmak için çok çalışıyoruz. Ama partimizdeki vitrin isimler arasındaki tartışma dükkan içinde her şeyi kırıp geçiriyor bizim çalışmalarımız üzerinde tepinmemeleri lazım" görüşünü ifade ettiği belirtiliyor.

Hatay'ın ilçe belediye başkanlarınca da deprem bölgesindeki sıkıntılara vurgu yapıldığı dile getiriliyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise toplantı sonundaki konuşmasında belediye başkanlarına parti içi tartışmalar yerine görev yerlerinde çalışma talimatı yönünde mesajlar vermeyi tercih etti.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nun aksine yerel seçimleri kaybetme riski değil tam tersine CHP'li belediye sayısını arttırma seçeneği yaklaşımını gündeme taşıdı. CHP'nin bugün sahip olduğu mevcut 250 belediye başkanlığını 400'e çıkarma hedefini açıklayan Kılıçdaroğlu, Bursa, Balıkesir, Denizli ve Manisa belediye başkanlıklarını kazanmak için çalışacaklarını ifade etti. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçim sonucu itibarıyla muhalefet seçmeninin çoğunluğuna sahip olduğu ilçeleri ise belediyeler sayesinde kazanma hedefini işaret etti.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG