Erişilebilirlik

CHP Heyeti Irak’ta Neler Yaptı?


Gürsel Tekin, Irak’a gitme amaçlarının parti olarak, iki ülke ilişkilerinin daha iyi bir seyre girmesine katkıda bulunmak olduğunu vurguladı.

Güvenlik, ticari ilişkiler, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerde yaşanan sorunlar gibi başlıkların ele alındığını kaydeden Tekin, 15 Eylül’de yapılacak Kürt Kongresi’nin ardından Erbil’e de CHP’den bir heyetin gideceğini bildirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tekin, Türkiye’nin Ortadoğu politikaları konusunda dünyada yalnız bırakıldığını ve bunun sorumlusunun iktidar partisi olduğunu savundu, CHP’nin bu gibi ziyaretlerini de “bu yanlışları düzeltmek adına atılmış adımlar” diye tanımladı.

Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu Bağdat ziyareti sırasında Irak merkezi hükümetiyle Türkiye’nin temasa geçmesinin gerekliliğini vurguladı. Heyet, Bağdat'taki temasları çerçevesinde çeşitli türbeleri de ziyaret etti.

CHP heyetinin Kerkük ve Necef kentlerine yapacağı ziyaretler ise güvenlik gerekçesiyle iptal edildi.

Gürsel Tekin’le yaptığımız söyleşiyi aşağıdaki ses dosyasından dinleyebilirsiniz.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:23 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG