Erişilebilirlik

CHP-İyi Parti İttifak Krizi Çözüldü


24 Haziran seçimlerinde Saadet Partisi’yle birlikte Millet İttifakı’nı oluşturan Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti, 31 Mart 2019’da bazı illerde aday çıkarmayarak birbirlerini destekleme konusunda anlaştı.

16 Kasım’da Bülent Tezcan ve Koray Aydın’ın görüşmesiyle resmen başlayan ittifak görüşmelerinde son birkaç günde belirginleşen kriz, bu akşam CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP Genel Merkezi’nde yaptıkları görüşmede aşıldı.

İki liderle birlikte toplantıya katılan CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun, Tuncay Özkan ve Lale Karabıyık ile İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Genel Başkan Yardımcıları Koray Aydın ve Dursun Müsavat Dervişoğlu’nun yer aldığı görüşmede özellikle Balıkesir üzerinde yaşanan anlaşmazlık giderildi.

Kılıçdaroğlu: “Baharda Türkiye de baharı yakalayacak”

Mutabakatın sağlanmasının ardından iki lider, gazetecilere kısa açıklamalarda bulundu. Özel angajmanlara girmeden Türkiye’yi düşünerek yola çıktıklarını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “güzel şeyler” olacağının müjdesini daha önce vermiş olduğunu hatırlattı.

CHP lideri, “Yerel seçimler bizim için çok önemli, Türkiye için çok önemli. Bir kış ortamındayız. İnşallah baharda Türkiye de baharı yakalayacak. Huzur içinde, umut içinde, güzel bir Türkiye'yi yerel yönetimlerden başlayarak demokrasiyi güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Güzel şeyler olacak demiştik. Bütün mesele, çocuklarımız daha güzel bir Türkiye'de yaşasınlar. Daha güzel okullara gitsinler. İşsizliğin olmadığı, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye’yi yerelden başlayarak inşa etmek istiyoruz” dedi.

Meral Akşener ise “İşbirliği ve güç birliği yapmak üzere İyi Parti ve CHP heyetleri anlaştılar. Ülkemize hayırlar uğurlar getirsin inşallah. Ülkemizdeki bu umutsuz havanın dağılmasına sebep olur inşallah. Hayırlı bir başlangıcı yaptığımızı düşünüyoruz. Aday olacak olmuş olan bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” demekle yetindi.

CHP, 10 ilde aday göstermeyecek

İki partinin kurmaylarının verdiği bilgilere göre; CHP, İyi Parti’ye Balıkesir, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Trabzon’u bıraktı.

Bu iller arasında yer alan Balıkesir, işbirliğinin bugüne kadar olmasının önündeki engellerden biriydi. Zira İyi Parti, bir önceki dönem büyükşehir belediye başkanı olan İsmail Ok’u, CHP ise Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’ı aday olarak açıklamıştı. Ancak Balıkesir il örgütünün itirazlarına rağmen CHP, 12 Haziran’da yapılan yerel seçimde İyi Parti’nin 14,5 puan üzerinde %30,56 oy aldığı bu kentte Akın’ın adaylığını askıya almış görünüyor.

CHP’nin aday göstermediği Denizli de 24 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri ve milletvekili seçimlerinde İyi Parti’nin çok üzerinde oy aldığı bir başka il. Yaklaşık altı ay önce yapılan seçimlerde kendi adayı Muharrem İnce’nin %35,40 İyi Parti adayı Meral Akşener’in ise %13,82 oy aldığı Denizli’de de CHP aday göstermeme ve İyi Parti’yi destekleme kararı aldı.

1989-2004 arası yerel seçimlerde sosyal demokratların kalesi olan Gaziantep, 1989-1999 arasında üst üste üç seçim kazandığı Kocaeli, en son 2004’te seçim kazandığı Trabzon’da varlık gösteremeyen CHP, bu illerle birlikte Sakarya, Samsun, Konya, Kayseri’de de aday göstermeyip İyi Parti adaylarının kazanması için çalışacak.

Balıkesir’le birlikte tartışma konusu olan bir diğer il olan Mersin’de ise iki parti ayrı ayrı seçime girecek.

İyi Parti, 11 ilde CHP adaylarını destekleyecek

İyi Parti ise yerel seçim işbirliği kapsamında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Muğla ve Tekirdağ’da aday göstermeyecek.

Adaylığı yılan hikayesine dönen eski Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylığı da büyük ölçüde kesinlik kazandı. Daha önce 2009 yılında MHP, 2014 yılında ise CHP adayı olarak Melih Gökçek’e kaybeden Yavaş, son anda bir büyük sürpriz olmazsa bu kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin ortak adayı olan Mehmet Özhaseki’den almaya çalışacak.

Sarı: “İyi Parti de aday çıkarsa Mansur Yavaş, CHP adayı olarak kazanıyordu”

VOA Türkçe’ye değerlendirmelerde bulunan Konsensüs Araştırma’nın genel müdürü Murat Sarı, son yaptığı ankette Mansur Yavaş’ın avantajlı olduğunu ifade etti.

Sarı, “Mansur Yavaş, benim son yaptığım ankette Özhaseki’nin beş puan önünde görünüyordu. Ancak o ankette İyi Parti’nin de başka bir adayı vardı. İyi Parti şimdi aday göstermezse sonuç nasıl şekillenecek onun için şimdiden net bir şey söylemek mümkün değil. Büyük bir çekişme olacağı kesin. Ama adayın bu kadar geç vakte kalması ve bir işbirliğiyle oluşması seçmende bir soru işareti yaratabilir” dedi.

CHP mevcut büyükşehir belediye başkanlarından Aydın’da Özlem Çerçioğlu, Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen, Tekirdağ’da Kadir Albayrak, Muğla’da Kadir Albayrak, Hatay’da Lütfü Savaş’la yolca çıkacağını açıklamıştı.

Ancak Bursa, Adana, Antalya, İzmir ve İstanbul adayları henüz belli değil.

Sarı: “Kılıçdaroğlu, dört eğilimi birleştirmeye çalışıyor ama sonucu 31 Mart’ta göreceğiz”

Konsensüs Araştırma Genel Müdürü Murat Sarı, CHP’nin Saadet Partisi’yle işbirliği arayışının devam edeceği görüşünde.

“Yerel seçimlerle ilgili yaptığım anketlerde İyi Parti’nin genel seçimlerin dahi altında olduğu sonucunu buluyorum. CHP, yerelde İyi Parti’nin seçmenini almış gözüküyor. Peki CHP neden ısrarla bu ittifakı istedi. Üstelik kazanabileceği Balıkesir’den de feragat etti. Bu daha çok CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bir dönem Turgut Özal’lı ANAP’ın yaptığı dört eğilimi birleştirme stratejisinden kaynaklanıyor. Milliyetçiler İyi Parti’den, muhafazakarlar Saadet Partisi’nden liberaller belki Demokrat Parti’den gelecek ve CHP dört eğilimi birleştirecek. Ama bu ne kadar çalışır. CHP’nin bazı büyükşehirlerde seçime girmiyor olması nasıl bir sinerji yaratacak onu 31 Mart’ta göreceğiz” dedi.

XS
SM
MD
LG