Erişilebilirlik

Tek Aday Kılıçdaroğlu Yeniden CHP Genel Başkanı Seçildi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, diğer aday adaylarınca yeterli delege imzası toplanamaması nedeniyle tek aday olduğu CHP 37. Olağan Kurultayı’nda 1356 delege oyundan 1251'ini alarak 7'nci kez genel başkanlığına seçildi.

CHP 37. Olağan Kurultayı, Corona virüsü salgını koşulları nedeniyle 28-29 Mart 2020’de yapılamamasının ardından bugün sınırlı katılımcıyla gerçekleştiriliyor.

Kurultay, başkentte Bilkent Üniversitesi’nin gösteri merkezi Odeon’da salon kısmına sadece parti yönetimi, milletvekilleri ile delegelere açık şekilde yapılıyor.

İlk kez CHP’nin basın mensuplarını delege alanına erişim izni vermediği kurultayda, salgın nedeniyle ayrıca salon önünde açık havada oluşturulmuş alanda sadece ulusal ile uluslararası medya kuruluşlarına izleme imkanı tanındı.

Covid-19 salgını gerekçesiyle diğer siyasi partilere ve CHP’nin bağlantılı olduğu yurtdışındaki siyasi ağlara da davet yapılamadı.

CHP delegelerince oy kullanmaları amacıyla salon dışında ayrı bir yer oluşturuldu.

İlhan Cihaner’e delege sürprizi

Kurultayın ilk gün gündeminde, genel başkanlık seçimi var ancak son dakikada sürpriz şekilde “Gelecek için Biz” grubunu temsilen İlhan Cihaner’in adaylığı için imza vereceğini ileten delegelerin önemli bir bölümü imzalarını geri çekti. Aday adayı Cihaner’in adaylık için gerekli 68 delege imzasını bugün kurultay başladıktan sonra divan başkanlığına sunamamasıyla birlikte fiilen genel başkanlık seçimi sonuçlandı.

Kılıçdaroğlu yönetimine muhalif ve 24 Haziran 2018’de CHP’nin Cumhurbaşkanlığı adayı Muharrem İnce’nin ise, Yalova delegesi kimliğiyle Cihaner’e adaylığı için imza desteği vereceği kaydedilmişti. Ancak İnce, kurultaya ilk saatlerinde katılmadı ve Cihaner’e imza desteği de vermedi. İnce sonrasında kurultaya katılım gösterdi.

Eski Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı da il teşkilatlarını dolaşarak imza toplama çabasına rağmen yeterli desteği alamadı.

CHP Genel Başkanlığı’nı 22 Mayıs 2010’dan bugüne yürütmekte olan Kılıçdaroğlu, doğal kurultay delegesi konumundaki 80 il başkanı imzasıyla genel başkanlığa aday gösterilmişti.

Kılıçdaroğlu, 1356 delege oyundan 1251'ini alarak 7'nci kez genel başkanlığına seçildi. Oylamada, sadece 67 oy geçersiz olarak atıldı.

Yarınki PM seçiminde, Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde 60 üyelik PM için gösterdiği adaylardan kimlerin delege oylarıyla çizileceği merak konusu.

CHP Kurultayı Başladı
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:14:51 0:00

İktidar formülü ittifak: “Dostlarımızla birlikte iktidar olacağız”

CHP Lider Kemal Kılıçdaroğlu ise seçilmeden önce, kurultayda “2. Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” açıkladı. Kılıçdaroğlu,13 maddelik beyannamesinde CHP’nin iktidar hedefiyle demokratik parlamenter sisteme geçiş için yeni anayasa yapılmasını temel amaç olarak ortaya koydu.

Kılıçdaroğlu'nun İktidar Formülü İttifak
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Kılıçdaroğlu, “2. Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” çerçevesince Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu öncesinde Cumhuriyet Halk Fırkası kimliğiyle 1923’ten beri faaliyetteki Türkiye’nin en eski partisi konumundaki CHP’nin 2023 itibariyle hedeflerini açıklamış oldu.

CHP’ye gelecek için oy verilmesi çağrısıyla Kılıçdaroğlu, beyannamesinde “Toplumsal barış ve huzur sağlanacak. Başta Kürt sorunu olmak üzere tüm sorunlar demokrasi temelinde TBMM öncülüğünde çözülecek. Seçim barajı kalkacak, siyasi partilere yasayla kadın kotası getirilecek, kayyım uygulamalarına son verilecek, seçimle gelen belediye başkanlarının ancak seçimle gidecekleri güvence altına alınacak. İran, Irak, Suriye ve Türkiye'nin kurucusu olacağı Ortadoğu Barış İşbirliği Teşkilatı (OBİT) kurulacak” hedeflerini ilan etti.

Kılıçdaroğlu’nun kürsüde açış konuşması ardından kurultayda 16 il başkanı önergesiyle konuşmalar 5 dakika ile sınırlandırıldı. Söz talebi olan bazı delegeler süre sınırlandırılmasına tepki gösterdi. Kurultay Divan Başkanı olan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile sık sık konuşma süresi tartışması yaşandı.

Bu arada Kılıçdaroğlu’nun kendi açış konuşmasının ardından salondan ayrılması ve diğer konuşmacıları dinlememesi de tepki yarattı.

Cihaner: ‘’İslamcı aday gösterenler mi ben mi marjinalim?’’

Parti içi muhalefet adına yarışa katılmış olan İlhan Cihaner, konuşmasına Kılıçdaroğlu’nun ayrılmasıyla salonda çok az kişi kalmasını eleştirerek başladı ve “Bu bir iktidar kurultayı ancak parti içi iktidar kurultayı. Şu an salona bakıyorum da bu nasıl bir ciddiyetsizlik. Bu ciddiyetsizlikle biz nasıl iktidara gideceğiz? CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve genel başkan yardımcıları salondan ayrılmasaydı buradan kimse gitmezdi. Ama şimdi ‘selfie’ çekerek gittiler” ifadelerini kullandı.

Cihaner, neden Kılıçdaroğlu yönetimine muhalif olduklarını “Biz açıklanan 13 maddelik beyanname ile tüm bunları nasıl yapacağız? Anayasa Mahkemesi’ne giderek, Salı toplantısında bağırarak ve tweet atarak mı yapacağız? Biz şu an tüzükte bulunan yüzde 33 kadın kotasını kullanmıyoruz. Şimdi kalkmışız gelecekte kadın temsiliyetine güvence verecekmişiz. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak bir siyasal İslamcı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermek mi marjinal, buna karşı çıkmak mı marjinal? İmza vermeyen 20 vekilden biri benim. Dokunulmazlık meselesine gelince 14 milletvekili dokunulmazlığa evet diyerek rejim değişikliğinin müsebbibi oldular. Hala marjinal benim.Savaş tezkerelerine ben evet demedim. Sahte bir yerli ve millilik anlayışı ile Ortadoğu halklarının gözyaşlarına boğulmasına şimdi burayı terk edenler evet dediler. Şu an ülkeyi batıran Ali Babacan ile mi düzelteceğiz ekonomiyi? Türkiye’deki kamu varlıklarını yok eden bir adam bizim ekonomimizi mi kurtaracak? Davutoğlu ve Babacan yeni ittifak ortağımız. Bunlarla mı ülkeyi ikinci yüzyıla götüreceğiz? Ayasofya’da Atatürk’e lanet okundu. Hepimiz arazi olduk. 18 yıldır muhalefetteyiz, AK Parti’nin hangi hamlesine engel olduk?” diye açıkladı.

Cihaner: ''CHP Yönetimince Delegelere Baskı Uygulandı''
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:11:01 0:00

Cihaner, sonrasında VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, parti yönetimince delegelere baskı uygulandığını ve Perşembe sabahı aslında aday olacak desteğe ulaşmış oldukları için kamuoyuna açıklama yaptıklarını söyledi. Bu noktada üyesi olduğu Parti Meclisi için yarınki seçimlerde aday olmayacağını açıklayan Cihaner, CHP yönetimince sadece ittifaklar kurma anlayışıyla iktidar olma iddiası ortaya konulduğunu ve bunun yanlış olduğunu vurguladı.Cihaner, yarınki PM seçiminde Kılıçdaroğlu’nun listesinin önemli ölçüde delineceğini dile getirdi ve delegelerce bugün yaşananlara yarın PM seçimiyle yanıt verileceğini işaret etti.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG